logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K unikátnímu majáku na severu Polska

Datum: 28.09.2019

Stilo-4

U osady Osetnik si deset kilometrů východně od letoviska Leba na hranici Slowinského národního parku v Pomořanském vojvodství byl uprostřed borovicových lesů a poblíž písečných dun na počátku dvacátého století vybudován působivý maják s názvem Stilo.

Maják, který vznikl podle projektu německého architekta Wlatera Kőrteho, je již více než deset let také kulturní památkou. Věž stojí na písečné duně asi kilometr od moře a je přístupná veřejnosti za symbolické vstupné. Výhled na krajinu Baltského moře, rozlehlých jezer a hlubokých borovicových lesů, z nichž prosvítají písečné duny je vskutku působivý.

Maják byl v roce 2006 natřen na černo-bílo-červeno. Technicky vzato jde o desetipatrový polygonální komolý kužel z litiny na kamenné šestnáctiboké základně o poloměru 7,3 metru. Výška věže je 33,4 metru. Bílé záblesky vydává v intervalu 12 sekund. Aktuálně je ve správě Námořního úřadu v Gdyni.

K majáku vede od osady Osetnik s kempem, parkovištěm a rybí restaurací červená turistická značka. Fakticky jde o zhruba půlkilometrové stoupání. Kdo si chce užít atmosféry místa, může se vydat po některé z lesních cest k moři. Bude při tom míjet dvě výraznější písečné duny. Po procházce po pláži a návratu do lesy jsou v místě patrné pozůstatky vojenské infrastruktury z druhé světové války. Od pláže vede přímá cesta typickým borovicovým přímořským lesem do kopce k majáku.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář