logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K rybníkům nad Jáchymovem

Datum: 10.08.2020

Rybnik-Jachymov

Původně stříbrné, později nechvalně proslulé uranové doly v okolí Jáchymova v Krušných horách vyžadovaly pro svůj provoz dostatek vody. Proto byla v okolí vybudována v minulosti řada vodních děl, které tento úkol měly plnit. Když jdete po naučné stezce Jáchymovské peklo z Abertamské zatáčky nad městem směrem do údolí podél bývalého dolu Eduard, kde se v současnosti nachází biatlonový sportovní areál, narazíte pod mohutným odvalem bývalé šachty na dva rybníky vybudované na Eliášově potoce. Horní rybník a Horký rybník.

Horký (nebo také Heinzův) rybník byl vybudován již v 16. století a společně s dvěma dalšími rybníky v oblasti (Seidlův rybník a Stadtteich) ročně dodával téměř 100 tisíc kubíků vody pro stříbrné doly a jejich zařízení. Vodu do rybníka sváděly dva vodní kanály, k dolům vodu odváděl kanál zvaný Kunstgraben. Všechny tři kanály jsou do současnosti zachované.
Heinzův rybník má rozlohu 0,2 hektaru a zadržuje 3000 kubíků vody. V místě se vyskytují chráněné živočišné druhy – střevle potoční, čolek horský, skokan hnědý nebo několik druhů chráněných ptáků.

Kanál vede z rybníka vodu dále k bývalému dolu Eliáš, kde je v současnosti vybudovaná mohyla s křížem jako památka na skauty, kteří jako muklové prošli místním lágrem.

Atmosféra Heinzova rybníku a jeho okolí je…zvláštní. Přicházíte kolem ruin bývalého dolu Eduard, kde se v současnosti prohánějí mladí sportovci, kteří v oblasti bývalých lágrů střílí ze vzduchovek, nad vámi se tyčí mohutný odval. Naučná stezka je zrekonstruovaná a tabule dobře popisují místopis a historii jednotlivých zastávek. Turistů potkáte i v letních měsících pomálu. Spíše nikoho. To zdůrazňuje ticho, které se nad městem se slavnou, ale i děsivou historií mrazivě rozléhá.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář