logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K Pilské za Santinim

Datum: 11.08.2020

K Pilske za Santinim

Žďár nad Sázavou je spolu s Jihlavu nebo Třebíčí bezpochyby jedním z  center malebné Vysočiny. Město turisté navštěvují především díky úchvatné Santiniho Zelené hoře s poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého, ale také kvůli pod ním ležícímu zámku v lokalitě bývalého cisterciáckého kláštera s úchvatným konventním kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo Dolnímu hřbitovu pro oběti moru. Ale jen pár set metrů od tohoto historického jádra města byla na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století vybudována vodní nádrž Pilská na místě původního rybníka. Dílo bylo vybudováno především jako zdroj vody pro strojírenský průmysl ve městě, jeho současné využití je především rekreační. A rozhodně je na co se těšit.

Od hráze vede podél vody a kempu, kde je možné se v létě ubytovat, červená a modrá turistická značka až na rozcestí v Pilském lese. Červená značka pokračuje až k místu, kde několik desítek metrů od kamenolomu dává řeka Sázava vzniknout přehradě. Putování malebnou vysočinskou krajinou umocňuje především pohled na Zelenou horu za Vašimi zády. Z druhé strany přehrady byla vybudovaná cyklostezka, po níž se můžete vrátit zpět k hrázi a blížit se k Zelené hoře. Cesta slouží jak cyklistům, tak bruslařům nebo pěším turistům. Jen je třeba zvýšené opatrnosti, pejska držet na vodítku a dítě za ruku. Nádrž je také oblíbeným místem pro rybáře. U vodní plochy jich uvidíte nemalé množství. Kousek od hráze byl vybudován poblíž hraničního kamene oddělujícího Čechy a Moravu – symbolicky zvýrazněného betonovými sochami moravské orlice a českého lva – rekreační areál. Sousoší je dílem místního rodáka Michala Olšiaka bylo odhaleno v roce 2009.
Rekreační areál s dětským hřištěm, ale řadou dalších atrakcí pro děti i dospělé je vzhledem ke svým dispozicím a provedení něčím, čím se město může rozhodně pochlubit.

Napsat komentář