logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K návštěvě Tivoli nemusíte do Itálie

Datum: 27.04.2019

Domy_Tivoli-1 Domy_Tivoli-2

Jedno z nádherných náměstí v Brně, navíc se zajímavou historií, najdete asi 1,5 kilometru od hradu Špilberk. Je to Konečného náměstí a není zrov-na typickým náměstím čtvercového nebo obdélníkového tvaru.

Náměstí je trojúhelníkového tvaru a je také křižovatkou důležitých dopravních tepen města. Známé je především souborem secesních velkoměstských domů Tivoli. Na počátku dvacátého století bylo toto náměstí vyhledávaným výletním místem Brňanů. Komplex nájemních domů Tivoli postavil jeden z nejvýznamnějších brněnských stavitelů František Pawlu na přelomu devatenáctého a dvacátého století, v době rozvoje města.

František Pawlu zemřel v roce 1922 ve věku 68 let. Během svého života postavil mnoho dalších brněnských budov, například Justiční palác na Rooseveltově ulici. V jeho práci pokračovali i dva jeho synové, ale jen do roku 1927, kdy starší syn Arnold zemřel. První z jeho domů na Konečného náměstí se původně jmenoval „Pawlu Hof“, ale ve 30. letech byl přejmenován na Tivoli. Přejmenovávání se nevyhnulo ani náměstí, které původně ani náměstím nebylo. Původně se označovalo jako Am Tivoli, od roku 1915 neslo jméno Hindenburgova ulice a až od roku 1925 náměstí Aloise Konečného, nedlouho předtím zesnulého právníka, učitele a senátora. V době normalizace bylo náměstí přejmenováno podle Hynka Konečného, zasloužilého člena londýnského vedení KSČ. Teprve od února 1990 je pojmenování vráceno Aloisi Konečnému, takže Konečného náměstí zůstalo nepřejmenováno.

Těsně před Konečného náměstím ze směru od Špilberku je dobrá restaurace Tivoli s venkovní zahrádkou, kde můžete u jídla pozorovat projíždějící tramvaje většinou plné studentů.

Napsat komentář