logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K nám se budete rádi vracet

Datum: 25.05.2018

Velke_Losiny1

Velké Losiny, atraktivní místo s možností dokonalého využití volného času.

Když bylo shůry nadělováno, zdá se, že Velkým Losinám bylo naděleno hned několikrát. Díky tomu se dnes obec může pochlubit nejen malebným prostředím podhůří Hrubého Jeseníku, ale také významnými historickými dominantami a turistickými atraktivitami. Patří k nim dvě národní kulturní památky v podobě jednoho z nejlépe zachovaných renesančních zámků na Moravě a nejstarší doposud pracující ruční papírny v Evropě s tradiční manufakturní výrobou. Přitažlivost tohoto půvabného místa podtrhují také jedinečné termální lázně, farní kostel, církevní a světské stavby, zejména pak unikátní dřevěné kostelíky v Žárové a Maršíkově.

Již od roku 2013 je místním občanům i návštěvníkům, kteří se v této části Jeseníků rozhodnou strávit svůj volný čas, k dispozici také Areál zdraví Velké Losiny, jehož výstavba byla zahájena v červenci letošního roku. Realizace Areálu zdraví byla financována z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava. Celkové výdaje na realizaci představují zhruba 35 milionů korun, přičemž 40 procent nákladů na výstavbu víceúčelové haly bylo financováno z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a 60 procent bude hrazeno z prostředků obce Velké Losiny.

Kromě samotné víceúčelové haly je přilehlý prostor upraven pro rozmanité sportovní a relaxační vyžití a vznik­ne také nová pří­jezdová komunikace a par­ko­vací plo­chy. Tyto další samostatné projekty přesahují celkovou hodnotu 8 milionů korun. Dotace z Regio­nálního operačního programu soudržnosti Střední Morava byla v případě relaxační zóny 90 procent z celkové částky, 10 procenty na realizaci tohoto projektu přispěla obec, komunikace a parkoviště by měly být z evropských fondů dotovány 40 proc.

Areál zdraví vyrostl na ploše obklopené dvěma národními kulturními památkami, zámkem a ruční papírnou, takže turisté, kteří Velké Losiny navštíví, naleznou to nejzajímavější doslova na jednom místě a budou si moci svůj volný čas naplánovat přesně a bez započítávání času na dlouhé přesuny. Jak už bylo naznačeno, nepůjde jen o samotnou halu, ale také o parkovou úpravu zelené plochy, jejíž příjemnou atmosféru podtrhne jezírko určené ke sportovnímu rybolovu. Návštěvníci si v tomto netradičním parku budou moci pod širým nebem zahrát petangue či rekreační softbal, případně badminton, budou se moci věnovat fitness nebo fresbee či uspořádat piknik. Vznikne zde dětské hřiště, venkovní fitness pro dospělé nabídne zcela unikátní venkovní herní a cvičební prvky, mezi zelení budou instalovány lanové dráhy, horolezecké stěny, šplhací sestavy nebo stůl pro stolní tenis. Součástí projektu bude také nová přístupová komunikace a parkoviště s padesáti parkovacími místy.

Návštěva Velkých Losin patří k příjemným zážitkům, na které se nezapomíná a které stojí za to opakovat!

Napsat komentář