logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K Labi do Brandýsa

Datum: 14.11.2018

Brandýs-nad-Labem-7a

Příjezd do Brandýsa nad Labem od Staré Boleslavi, s níž tvoří dvojměstí, je impozantní. Přejíždíte autem most přes roztrojené Labe a ostrovy mezi těmito rameny. Na druhé straně se nad řekou tyčí mohutný zámek.

Výlet k vodě je v Brandýse také výletem za vodohospodářskou a energetickou architekturou. Na straně Staré Boleslavi se nachází plavební komora, která prošla v letech 2014 a 2015 modernizací, na ostrově je možné sejít na procházku k vodě. Můžete si tady sednout na kafíčko do podniku s výhledem na Labem, za ním stojící komplex budov podzámeckého mlýna a nad ním se tyčící zámek. Původně zde stál gotický hrad, který byl v 16. století přestavěn na renesanční královský zámek. Podzámecký mlýn byl v době Rudolfa II. s jedenácti koly údajně největším mlýnem v Čechách, jeho současná podoba pochází z 19. století. Pod mlýnem je vybudovaný kanál pro vodní slalom, který vlastně vytváří druhý ostrov lemovaný lesoparkem s názvem Ostrůvek.

Od hladiny působí impozantně také zdymadlo na Labi s výškou jezu 3,8 metru. Na pravém břehu řeky je umístěna malá vodní elektrárna s dvěma Francisovými turbínami s výkonem 1,98 MW.

Procházka po ostrově je v jeho přední části omezena, protože vstup do jedné jeho části je přes uzamykatelnou bránu povolen pouze členům místního klubu, vedle tohoto areálu jsou soukromé pozemky a stavby.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář