K Jordánu: Do kolébky Jednoty bratrské
Podorlická obec Kunvald ležící pět kilometrů severovýchodně od Žamberku je kolébkou Jednoty bratrské, kterou zde v roce 1457 bratříci na útěku před pronásledováním založili. Náš výlet je tentokrát netypický. Vypravili jsme se po stopách bratříků do míst, kde voda byla, ale již není. Kde voda hrála zásadní význam pro život společenství, ale její zdroj zmizel, nikdo neví, kde se přesně nacházel. Přesto se jedná o místo s neuvěřitelně působivou atmosférou, z níž dýchá významná historie. Jak to ostatně platí pro celý Kunvald.
K místu s biblickým jménem Jordán se vypravíme od pomníku Jana Ámose Komenského a Domku na sboru stojícím na místě, kde byla Jednota bratrská založena. Od něj vede naučná stezka Po stopách Jednoty bratrské sevřenou roklí s názvem Modlivý důl. Sem se bratříci uchylovali k modlitbám v době rekatolizace. Údolím s několika studánkami vede drobný vodní tok, který je po většinu roku bez vody. V údolí je možné posedět na několika lavičkách, za povšimnutí stojí alpské růže bez trní symbolizující odmítání jakéhokoliv násilí ze strany bratříků. Kolem usedlosti s názvem Přední důl je to již pár stovek metrů k Jordánu.
Podle tradici se na místě, které v současnosti leží uprostřed polností a luk, nacházela studánka ukrytá v lesích, v níž bratři křtili své stoupence. Současná podoba místa z roku 2017 je rozhodně důstojným připomenutím významného místa. To bylo v době budování světlých rudých zítřků v 70. letech 20. století výrazně poškozeno meliorací okolních zemědělských pozemků.
Pravdivost tradice o existenci studánky se vypravili v roce 1889 ověřit T. G. Masaryk, J. Vrchlický a žamberský rodí E. Albert.
Foto: Marek Síbrt