logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Jediná provincie v Afgánistánu zatím úspěšně vzdoruje Talibánu

Datum: 18.08.2021

Panjshir-Province
Pandžšír: Tato jediná malá, ale nádherná provincie v Afghánistánu s rozlohou 3.600 km2 se 170 tisíci obyvateli zatím úspěšně vzdoruje Talibanu. Afghánistán má celkem 34 provincií. Tato vznikla v roce 2004 oddělením jihozápadní části provincie Parván. Název provincie v překladu zní pět lvů. Je rozdělena do 5 distriktů, ve které je 512 vesnic s hlavním městem Bazarak.
Bývalý viceprezident a šéf afghánských zpravodajských služeb, zapřisáhlý nepřítel radikálních islamistů Amrulláh Sálih neutekl ze země, ale proti Tálibánu bojuje dále.

“Nezklamu miliony lidí, které mi naslouchaly. Nikdy nebudu pod stejnou střechou jako Tálibán. Nikdy,” napsal Sálih v neděli na twitter, než se stáhl do ústraní.

Zasluhuje obdiv. Malý plamínek v černočerné tmě.

Malebný pohled na údolí řeky Pandžšajr, pořízený z vyhlídky u hrobky Ahmada Šáha Masúda. Massúd byl studentem inženýrství na Kábulské univerzitě a stal se vojenským vůdcem, který hrál hlavní roli při vyhánění sovětské armády z Afghánistánu, což mu vyneslo jméno “Lev z Pandžšajru”. Jeho stoupenci mu říkají Amir Sahib-e Shahid, což znamená náš milovaný umučený velitel. Massúd byl zavražděn v provincii Tachár dva dny před teroristickými útoky ve Spojených státech z 11. září 2001.

Napsat komentář