logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Jak zažít Asii? Tím, že začneme Čínou

Datum: 21.01.2020

Dlouha zed 4 Ja-ting 3 Ledove udoli Duhove hory 3 Wu-ling-jan 5 Zlute hory 2 Tri soutesky

Vydáváte-li se do Asie poprvé, začněte Čínou. Není to jen stát, je to vlastně celý kontinent, rozlohou a pestrostí srovnatelný s Evropou. Je to země mnoha národů, kultur a kuchyní. Země všech typů krajin – od nejvyšších velehor přes pouště až k mořskému pobřeží. Je to nejdynamičtěji a nejrychleji se vyvíjející a hlavně měnící se země na světě. Lidé sem čím dál častěji jezdí spíše za zajímavou moderní architekturou, obdivovat do nebe se tyčící mrakodrapy, nejdelší mosty či nejrychlejší supervlaky.

Čína ale není jen Velká zeď, Zakázané město a Terakotová armáda, ani pouze Peking, Šanghaj a Hongkong. Pokud jedete do Číny poprvé, asi byste tyto ikony neměli vynechat, ale určitě neprohloupíte, když začnete s poznáváním této ohromné země z jiných konců…

Tři soutěsky

Tři soutěsky je pojem, který znají zejména sběratelé nejrůznějších „nej“. Pod tímto názvem byla v průběhu posledních třiceti let na Dlouhé řece (Jang-c’) vybudována největší přehradní nádrž světa se třemi vodními elektrárnami o neuvěřitelném výkonu. Ale dramatická krajina největší čínské řeky (a třetí v pořadí na světě), vysoké skalní srá­zy a divoce se valící voda odpradávna ovliv­ňo­­valy také díla čínských umělců. V sou­- těskách se organizují několikadenní turistické plavby a kromě přírodních krás se lze pokochat i mnoha historickými zajímavostmi, jako je například „město duchů“ Feng-tu či jedenáctipatrová červená pagoda Š’-pao-čaj připevněná na skalním ostrohu nad Dlouhou řekou.

Žluté hory

Pohoří Chuang-šan najdeme na východě Číny asi 400 km od Šanghaje. Tvoří je sedmdesát dva vrcholů, z nichž tři přesahují nadmořskou výšku 1 800 m. Nespočet čínských malířů a básníků hledalo inspiraci mezi vrcholky věčně zahalenými v mlžných mracích, povolujíce uzdu své fantazie při jejich pojmenovávání. Tak se tu můžeme setkat s roztodivnými názvy jako Devět draků, Taoi­stický mnich, vrcholek Lotosového květu nebo Duch ukazující cestu. Kolmé stěny skal jsou porostlé borovicemi bizarních tvarů, jimž vévodí tisíc let starý strom nazývaný Hosty vítající borovice. Atmosféru krajiny z čínských tradičních obrazů umocňuje množství mostků, altánků, klášterů a různých čínských nápisů vytesaných do skal.

Avatarské „létající skály“

V provincii Chu-nan stvořila příroda na ploše 396 km2 oblast podivuhodných útvarů, sdružených v národním parku Wu-ling-jüan. Zhruba před 100 miliony lety bylo na tomto místě moře, které postupně svou erozní činností zapracovalo na zemském povrchu. Celkem zde můžeme nalézt až 4 000 skalních věží vystupujících ze subtropického lesa, z nichž více než 350 dosahuje výšky 400 metrů. Řada z nich se pyšní velmi poetickými jmény jako Dračí žena, Oblaka a mlhy nad strží ne­bo Generál střežící vstupní bránu. Na vrcholek nejvyšší věže Žlutého lva ve výšce 1 043 m lze vystoupit po 3 878 kamenných schodech a užít si výhled na celou oblast. V parku nalezneme i divoké říčky a vodopády, oblast je také bohatá na krápníkové jeskyně. Národní park Wu-ling-jüan posloužil jako kulisa pro natáčení známého filmu Avatar. Fanoušci filmu směřují zejména do “nejvý­stavnější” části celé oblasti – NP Čang-ťia-ťie, kde již bylo vybudováno mnoho vyhlídek, odkud se lze “avatarskými” scenériemi zelené planety Pandora opravdu skvěle pokochat.

Duhové hory

Na severozápadě Číny u města Čang-jie se nachází jeden z tzv. geoparků Tan-sia. Díky jedinečnému zbarvení se místním kopcům také říká Duhové hory. Existence té­to krajiny je výsledkem usazování pískovce a dalších minerálů před zhruba 24 miliony lety a vyzdvižení v důsledku pohybu tektonických desek. Následně působení deště, větru a času dalo vzniknout neobvyklým tvarům a zbarvení místní krajiny, která je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších v Číně.

Ledové údolí

Dalším známým místem v oblasti je tzv. Ledové údolí Ping-kou. Rozmanitostí ba­rev a tvarů skal nedosahuje takových kvalit jako slavné Monument Valley v USA, k němuž je občas přirovnáváno, přesto stojí za návštěvu.

Bájná Šangrilá

O místě přezdívaném jako „poslední neposkvrněné místo na Zemi” se svět poprvé dozvěděl z National Geographic v r. 1931. Ame­rický botanik a dobrodruh Joseph F. Rock zde popsal nedotčený panenský kout světa, ve kterém je krajina osázena krystalově průzračnými ledovcovými jezery a tyčí se nad ní majestátní horské štíty s vrcholky věčně zahalenými sněhem. Místní obyvatelé, převážně Tibeťané, o tomto „ztraceném ráji” ovšem věděli již před více než 800 lety.

Rezervace s čínským názvem Ja-ting se nachází na jihozápadě Sečuánu, její rozloha činí 1 344 km2 a průměrná nadmořská výška je 4 000 m. Ikonami jsou zde tři hory s tibetskými jmény Chenrezig, Jambeyang a Chanadorje, zasvěcené třem božstvům – soucitu, moudrosti a síly. První zmiňovaná hora je nejvyšší, měří 6 032 m a okolo všech tří posvátných hor vede poutní stezka. Údajně právě tato oblast nejvíce odpovídá popisu bájné Šangrily ze známého románu Jamese Hiltona „Ztracený obzor”.

Text sestavila Radka Podpěrová z materiálů cestovní kanceláře China Tours, která se specializuje na poznávací zájezdy do celé Asie. Autory fotografií jsou pracovníci a průvodci CK China Tours.

Napsat komentář