logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Jak se kdysi dobývala a zpracovávala žula? To vám prozradí Žulová stezka Horkami

Datum: 22.04.2019

Zulova stezka Horkami 4

Západně od Skutče najdete Žulovou stezku Horkami. Jak je dlouhá? Necelých pět kilometrů! A kam vás zavede? Na žulové návrší, které se odedávna nazývá Horky.

V minulosti se zde těžilo v desítkách větších i menších lomů. Ty jsou sice dnes opuštěné, ale všude objevíte pozůstatky těžby. Co tu uvidíte? Haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy či výsypky.

Co je ale nejpůsobivější? Scenérie velkých zatopených lomů. A jen tak mimochodem, na trase potkáte sedm naučných zastavení s oboustrannými tabulemi, které vám poodhalí vznik a vývoj kamenictví a současně poskytnou cenné informace o lese a lesním hospodářství.

Ale to není zdaleka vše! Stezka byla rozšířena o nové naučné, herní fitness prvky. Kromě pneumatické vrtačky, beranové štípačky, vozíku na polní drážce a střelmistrovského krytu tu na vás čeká rovnež prstové bludiště, žulová prolézačka, kamenické pexeso či balanční lávka.

Zacvičit si můžete také ve venkovní posilovně. Za pozornost stojí i unikátní kamenné posezení ze žulových bloků z různých lokalit naší země a žulová maxikostka s odlišnými způsoby opracování stran.

www.muzeum.skutec.cz

Napsat komentář