logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Jak se češe do věrtele

Datum: 06.08.2019

c2dadad7-d084-4c29-8b59-0fe24b5deb50_656_449_crop
Výstava s názvem: Jak se češe do věrtele, by měla přiblížit návštěvníkovi 60. léta, chmelové brigády a tradici pěstování a česání chmele. Zámek Stekník byl v té době ubytovnou pro chmelové česáče, umístěnou přímo ve středu žatecké chmelové oblasti.
Fotografie a vzpomínky pamětníků z let chmelových brigád, přiblíží atmosféru tehdejší doby. Výstava se zaměří na dobu, kdy zámek Stekník byl pod správou Československého státního statku v 60. letech využíván jako ubytovna chmelových brigád.

Cílem výstavy je prezentovat nejen atmosféru zachycenou na dobových fotografiích posbíraných od pamětníků brigád, kteří se na zámek opakovaně vracejí, ale také informace o tradici pěstování a česání chmele v regionu, kde je pivo doma, a kde se pěstuje ten nejkvalitnější chmel, tzv. Žatecký červeňák. Umístění zámku uprostřed chmelnic skýtá možnost úzké spolupráce s místními chmelaři, kteří na chmelnicích kolem zámku udržují a pěstují matiční odrůdy chmele. Ve spolupráci s Chrámem chmele a piva Žatec a Chmelařským muzeem v Žatci by bylo možné nabídnout zážitkový program ruční česání chmele na chmelnicích Chmelařského institutu Žatec, na Stekníku, během září 2019 (sklizeň začíná 20. 9. 2019).

Napsat komentář