logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Hukvaldy čekají ode dneška velké oslavy výročí Leoše Janáčka

Datum: 28.06.2024

Hukvaldy-noc

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vyvrcholí tento víkend v Hukvaldech, kde se Janáček před 170 lety narodil. Program začne už v pátek 28. 6. večer. Amfiteátr v hukvaldské oboře ožije světovou premiérou baletního představení „Návraty“ Věry Kvarčákové a Jeremyho Galdeana, čerstvých nositelů hlavní Ceny poroty ze Soutěže mladých baletních choreografů ve Franci.

Na sobotu 29. 6. je připraven velký narozeninový den a koncert „Vše nejlepší, Leoši!“. Nabídne nositele Řádu britského impéria tenoristu Nickyho Spence spolu s mezzosopranistkou Václavou Krejčí Houskovou, houslistou Janem Mráčkem a klavíristy Juliem Drakem a Ivem Kahánkem. Koncert se koná ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka a Českou filharmonií.

Tito partneři se podíleli i na programu, který začne 29. 6. v 15 hodin na zahradě Památníku Leoše Janáčka. Vystoupí studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Horňácká muzika Petra Mičky. Od 16:30 následuje zastavení u rodného domu Leoše Janáčka s Pěveckým sdružením moravských učitelů pod vedením sbormistra Jiřího Šimáčka. Pak mohou posluchači zamířit na velký narozeninový koncert.

Kromě toho budou Hukvaldy žít i zajímavým doprovodným programem. Představí včelařské tradice v Janáčkově rodině nebo historické vozy automobilky TATRA Kopřivnice. Lidé budou mít také možnost navštívit Památník Leoše Janáčka a Janáčkův rodný dům s výstavou ke 100. výročí premiéry opery Příhody lišky Bystroušky.

V neděli 30. 6. od 18 hodin bude mít v Hukvaldech festivalovou premiéru operní pěvec Štefan Margita. V krásném programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

V den Janáčkových narozenin 3. 7. se vše uzavře v hukvaldském kostele sv. Maxmiliána Epilogem s přípitkem. Více na www.mhflj.cz.

Napsat komentář