logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Hrady a zámky lákají k letnímu dobrodružství

Datum: 30.07.2020

c80d0042-d942-4139-b7f2-9f34d8f0a0cf
V létě to na hradech a zámcích žije! A dokonce ani v noci se brány památek nezavírají – přijďte a zažijte mnohá letní dobrodružství. Vyvrcholením letních akcí bude Hradozámecká noc, velký festival konce léta, který letos připadá na sobotu 29. srpna. Ještě předtím však pro vás památky přichystaly spoustu zajímavého!

Zahradní slavnost a rozverní šermíři

Na víkend 1. a 2. srpna se chystá Zahradní slavnost na zámku Svojšín na Tachovsku. Program po oba dny začíná v 10 hodin v zámeckých zahradách a parku, těšit se můžete na řemeslný jarmark, výtvarné dílny pro děti, představení loutkového divadla, ukázky sokolnictví a výklad o barokním stolování. Další část programu se koná v zámku, kde na návštěvníky čekají květinové instalace, výstava V zajetí květin a interaktivní expozice Kouzlo loutek. Zámek naleznete nad řekou Mží mezi Černošínem a Stříbrem.

Na Moravě se v sobotu a v neděli 1. a 2. srpna pořádá hrad Bouzov na počest markraběte Jošta, synovce Karla IV. velkou slavnost – Bouzovský mumraj. Na hradě Bouzově budou po oba dny pro děti připraveny šermířská vystoupení, středověká hudba, tance i divadlo. V sobotu 1. 8. 2020 se hradě potkáte s pohádkovými postavami a společně s nimi prožijete celý den při vystoupeních šermířů nebo nebo na pohádkové cestě. Pro děti je připraven sobotní maškarní karneval na nádvoří hradu od 15.00. Celodenní program před hradem je přístupný zdarma v sobotu od 11.00 do 18.30 a v neděli od 11.00 do 16.00 hodin.

O víkendu 1. a 2. srpna budou také Šermíři u Bílé věže na zámku Hradec nad Moravicí. Rytíři Svatého grálu předvedou své umění v šermířských soubojích. Nebude chybět tanec, zpěv a napětí s příběhem.

Již dvacátý ročník Historických slavností proběhne ve zručském zámeckém parku v sobotu 1. 8. 2020 od 10:00 do 19:00 hod. Cílem celodenní akce, která začíná dobovým průvodem přes celé město, je připomenout interaktivním způsobem dobu před 400 lety, nahlédnout do historie pomocí dobových písní, tanců i soubojů (děti si vše vyzkouší), osahat si zbraně té doby, zvyky a obyčeje (alchymistická dílna, lazebna, kat, tkadlena, kovář, sokolnictví, střílení z kuše).

Kdo se stane největším bojovníkem všech dob? To se dozvíte na Bezdězi, kde v sobotu a neděli 1. – 2. srpna proběhnou napínavé souboje.

Noční prohlídky hradů a zámků

Hrůza zavládne 31. 7. v Moravské Třebové. Tam je totiž páteční noc je vyhrazena nočním prohlídkám okruhů Středověká mučírna a Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny. Do zámku v netradičním čase láká také bílovecký zámek, který na sobotu 1. 8. připravil tajemné noční prohlídky. Při vůbec první noční prohlídce v historii zámku provede průvodce návštěvníky všemi zámeckými pokoji. Také v Horšovském Týně se bude 1. 8. provázet ve večerních hodinách. Tajemných bytostí se však být nemusíte – výklad bude v rukou kastelána pana Jana Rosendorfského, který vám povykládá o restaurování zámku.

Letošní poslední noční prohlídky hradu Lipnice se uskuteční 8. 8. Zavedou vás do historie, kde potkáte jednotlivé majitele panství, vojáky, děvečky, kata, ale i kavalíry. Není nouze o místní pověsti, strašidla a přijde i Jaroslav Hašek. V Polabí se vypravte na zámek Radim, bude otevřen 8. 8. od 19:00 do 22:00 hodin. Při svíčkách si prohlédnete jak interiéry zámku, včetně kuchyně s překvapením, tak navštívíte komentované ukázky renesančních tanců a zbraníZámek Ploskovice ožije v noci 8. 8. příběhem Kráska a Netvor. Nutná je však rezervace kvůli omezenému počtu návštěvníků ve skupinách na tel.: 604 381 520.

Klasickou prohlídku zámku, byť v netradiční hodinu, čekejte v sobotu 15. 8. na zámku Orlík. Naopak divadelně šermířské prohlídky rozveselí noční hrad Švihov, který se 14. a 15. 8. otevírá po setmění a přinese slavné hradní legendy obrácené naruby.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář