logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Hora Lycabettus je větší než ta, na které leží Akropole…

Datum: 08.07.2020

24-Acropolis 22-Acropolis 28-Blesak

Athény měly v době své největší slávy za vlády Periklea před dvěma a půl tisíci lety asi deset tisíc domů. Samotné založení Athén se datuje ještě o jedno tisíciletí dříve. Dnes má hlavní město Řecka přes tři miliony obyvatel. Úspěšný vladař Periklés (490-429 př. n. l.) dovedl Athény na politický vrchol a staral se i o zvelebení města, zejména staveb na Akropoli, které můžeme obdivovat až dodnes.

Výstup na Akropoli je jeden z podstatných důvodů, proč se do Athén vlastně vydat. My jsme letěli do Athén lowcostem Ryan Air z Katovic. Let trvá dvě a půl hodiny, ale letiště se nachází mimo město. Pokud jste v Athénách na prodloužený víkend, můžete si koupit třídenní jízdenku na metro včetně příjezdu do centra a odjezdu zpět na letiště za 22 €. Nebo si vzít na cestu do centra taxík za 40 € přes den nebo za 55 € v noci. My jsme byli v Athénách na týden. Přiletěli jsme v noci a do centra nás zavezl autobus za 6 €. Jezdí zhruba každé půl hodiny a na rozdíl od metra jezdí i v noci, konečná stanice je náměstí Syntagma. Pro pořádkumilovné turisty nejsou Athény zrovna tím nejlepším městem k návštěvě.

Nepořádek v ulicích, všudypřítomné grafitti, odpadky kolem kontejnerů a obrovský zápach v jejich blízkosti vás doprovází uličkami hodně dlouhou dobu. K tomu přidejte permanentní hluk z nahuštěné dopravy a především z projíždějících malých motorek neboli fichtlů. Čistě uklizené je metro, hlavní ulice k významným památkám a centrum v blízkosti prezidentského paláce. Ale jestli se nad to povznesete, čekají vás skvělé originální zážitky, vždyť jste ve městě s historií dlouhou 3 500 let!!! V době, kdy Řím ani neexistoval a Romulus a Rémus byli ještě “na houbách”, tady žila na tu dobu velmi vyspělá civilizace, která později dala základ evropské demokracii. Z pohledu zážitků se zaměříme pouze na dva vrcholy tohoto města – světově proslulou Akropoli neboli Horní město (156 m n. m.) a poněkud méně známý Lycabettus (též nazývaný Lycabettos nebo Lykavittos), který je se svou výškou 277 metrů n. m. nejvyšším vrcholem Athén a je z něj úžasný pohled na celé město. Pokud vám nevadí malý výšlap, je to krásná procházka s kulinářskou tečkou.

Cestou na Akropoli z centra města narazíte také na Bleší trh (Flea Market).

Na Akropoli můžete vyrazit hned zrána, koupit si lístek za 20 € a zhruba v hodinové loudavé frontě došlapat s několikatisícovou masou turistů až k chrámu bohyně Athény. Fyzicky náročná cesta to není, ale pohyb v davu je nepříjemný a v létě je nahoře velké vedro. Klíčové křižovatky výstupu a místa u chrámů jsou řízeny pracovníky parku, aby se turisté netlačili a nefotili se mimo povolená místa. Menší fronty jsou brzy ráno a později  odpoledne, Akro­pole je otevřena až do 18 hodin. Část schodů i kamenů na náhorní plošině je z původního mramoru, který je kluzký i za sucha, takže to chce si obout spíše sportovní pevnou obuv než sandálky.

Pohled na chrám Erechtheion je úchvatný.

Důvod, proč slavné stavby chrámů Akropole vznikly právě na tomto menším vrcholu Athén, byl přístup k vodě. Na Lycabettu nebyl přirozený pramen vody potřebný pro stavbu i provoz chrámů. Hora Lycabettus byla tak používána jako pozorovací místo athénské armády.

Dnes se na tuto horu můžete dostat po schodech z města, které navazují na cestu vedoucí až na samotný vrchol. V mapě byla zakreslena i lanovka, ale žádnou jsme neviděli.  Cesta z centra města vám zabere hodinku až dvě, podle výchozího místa. Na hoře nejsou žádné památky, takže se neplatí vstupné. Je tu venkovní divadlo a pěkný lesopark, ale hlavně vyhlášená a přitom cenově dostupná restaurace Orizontes. Za 13 € tady dostanete menu na výběr ze dvou hlavních jídel, s velkým salátem a sklenicí výborného vína. Jako bonus navíc máte úžasný výhled na celé město i s Akropolí v záběru 360 stupňů  jako na dlani. –r-

Napsat komentář