logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Historická perla na Ohři

Datum: 22.04.2018

Louny-10

Louny v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji jsou někdy označovány jako jižní brána Českého středohoří, někdy jako perla na řece Ohři. Ta hrála v minulosti a hraje i nyní v životě města významnou roli.

Určitě se vyplatí se do osmnáctitisícového sídla vypravit na výlet. A nejen kvůli městskému centru ze dvou třetin obehnanému historickými hradbami, monumentálnímu chrámu svatého Mikuláše z patnáctého století nebo dochované Žatecké bráně. Městem protéká řeka Ohře, u které byly na konci devatenáctého století vybudovány nové mlýny jako náhrada za jejich vyhořelé předchůdce. Jiráskovy mlýny, které v době výstavby patřily k nejmodernějším u nás, jsou dodnes funkční. Provozuje je potomek původních majitelů. Jde architektonicky o velice zajímavý komplex budov, přičemž kolorit dotváří jez a tok řeky.
Ohře teče přímo pod centrem města pod jednou částí hradeb. Kolem řeky byla vybudována naučná stezka, která v současnosti není příliš udržovaná. Nicméně je s trochou obratnosti průchozí a procházka lemovaná z jedné strany středověkými hradbami a baštami, z druhé strany tokem Ohře je velice zajímavá. Po stezce dojdete až k malebnému areálu místního loutkového divadla, odkud je to pár set metrů zpět do historického centra.

Napsat komentář