logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Goethe v Lokti nad Ohří

Datum: 10.05.2020

Loket-7

Třítisícové město Loket s dominantou v podobě mohutného gotického hradu na ostrohu nad meandrem Ohře leží mezi Sokolovem a Karlovými Vary nedaleko hranic s Německem a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem regionu.

Město je památkovou rezervací s řadou turistických zajímavostí. Když chcete utéct od turistického ruchu, není nic jednoduššího, než sestoupat od centra po kamenných schodech k řece u horního jezu. Nad sebou budeme mít příkrý sráz, na němž byl vybudován opevněný hrad již ve 12. století. Rozvoji hradu a města přinesl ale rozhodující impulz až Přemysl Otakar II., který klad důraz na rozvoj sítě královských měst, což platilo v pohraniční části na dohled německému živlu o to důrazněji.

Během svého života navštívil Loket sedmkrát J. W. Goethe, takže na jeho jméno a symboliku s ním spojenou narazíte ve městě opakovaně na nejrůznějších místech.  Třeba v podobě jeho citátu shrnující okouzlení z Lokte po letní návštěvě v roce 1807 na budově Hotelu U Bílého Koně nebo pamětní tabule na domě.

Pod mostem T. G. Masaryka, odkud ostatně většina návštěvníků pořizuje snímky s romantickým panoramatem historického města, je vybudována u řeky odpočinkově-kulturní zóna s lanovým parkem, amfiteátrem nebo přístavištěm.
Celé město se dá po břehu řeky obejít. Vody Ohře jsou zde temné a tajemné, čemuž samozřejmě dodává sílu působivé panorama historického Lokte. Ostatně samotné město se nachází na hranici Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Z řady míst nad městem jsou díky sevřenému skalnatému okolí úžasné vyhlídky s pohledy, které návštěvníkovi utkví v paměti dlouho.

Cestu pod historickým centrem jsme začali u horního jezu, končíme ji u dolního jezu poblíž ostrova v řece naproti Tovární ulici. Zajímavostí je také čistírna odpadních vod vybudovaná v masivu příkré skály nad řekou poblíž historického centra.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář