logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Extrémní sucho v Austrálii

Datum: 20.08.2019

Sucho_v_Australii

Úřady v australském státě Nový Jižní Wales bijí na poplach. Rapidně totiž ubývá vody v tocích, které jsou klíčové pro přehrady zásobující největší australské město Sydney. Podle místní vlády její množství v nádržích kvůli nejhoršímu suchu od začátku měření zřejmě klesne na méně než polovinu maximální kapacity.

Warragamba je hlavní zásobárnou pro Sydney a v současnosti v ní je takové množství vody, které odpovídá 51,4 procenta kapacity této přehrady. Oproti loňsku je to zhruba o 18 procent méně a v porovnání s rokem 2017 hned o polovinu. Ministryně pro vodní hospodářství a bydlení Melinda Paveyová říká, že je situace kritická.

Černý scénář hovoří o tom, že největším australským městům během dalších dvanácti měsíců dojde voda. Sydney za poslední rok přijalo řadu opatření na omezení spotřeby vody. Přes den lidé například nesmí zalévat trávníky či zahrady nebo kropit tvrdý povrch. K napouštění bazénů s objemem vyšším než 10 000 litrů je pak nutné zvláštní povolení. Letos na jaře rovněž v Sydney zprovoznili stanici na odsolování mořské vody s cílem doplnit zásoby vody ve městě na sedmdesátiprocentní úroveň.

V posledních letech sužují drastická sucha a požáry i Kalifornii. Například v období let 2011-2016 zde uschlo přes sto milionů stromů. Rozsahem se jednalo o největší podobnou ekologickou katastrofu v dějinách. Podle vědců mohou za destrukci kalifornských lesů extrémní sucha v posledních letech. Nedostatek srážek stromy oslabuje a jsou kvůli tomu mnohem náchylnější k napadení škůdci. Pochopitelně vadí také samotný nedostatek vody. Nejvíce stromů podle statistik umírá v regionu Sierra Nevada.

Foto: Wikipedie

Napsat komentář