logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Dolní Rakousko se otvírá milovníkům pohybu, jídla i kultury

Datum: 08.06.2020

Dolni_Rakousy1-1

Příroda, klid a nekonečný prostor, místo pro nezapomenutelné výlety a chvíle požitků i zážitků. Dolní Rakousko nabízí hluboké lesy, vinohrady lemovaný Dunaj a hory, stejně jako pestrou kulturu a historii. S uvolněním omezení způsobených koronavirem se stává turistickým tipem letošního léta.

Poté, co včera padla omezení z rakouské strany, se dnes v poledne společná hranice zcela otevřela i v opačném směru, tedy pro návrat do České republiky. Ubytovací zařízení se přitom u našich jižních sousedů navrátila do běžného provozu již před týdnem a další opatření rakouská vláda ruší k 15. červnu, například se omezí povinnost nošení roušek na míru srovnatelnou s aktuálními pravidly v České republice. V kontextu epidemiologické situace v některých jiných zemích Evropy a vzdálenějším zahraničí se pro české turisty stává Rakousko mimořádně atraktivní destinací, kde lze prožít nezapomenutelnou dovolenou.

Aktivní relax v dechberoucích kulisách

Rakousko přitom nabízí mnohem víc než jen Alpy v zimních měsících. Například s Moravou a částí Čech přímo sousedící země Dolní Rakousko protíná 15 000 kilometrů turistických stezek od elegantních promenád podél břehu Dunaje přes zážitkové trasy mezi vinohrady po kulinářská dobrodružství ve Vídeňském lese, regionu vyhlášeném také lázeňstvím a krásnou přírodou. Pěší turisté se mohou vydat po stopách velkých myslitelů a umělců od chaty k chatě ve Vídeňských Alpách, a ti zdatnější třeba i pokořit 1 893 metrů vysoký vrchol Ötscheru. Kdo se rád jen tak toulá panenskou krajinou, přijde si na své v národním parku Thayatal, tedy Podyjí, a mezi právem nejvyhlášenější dolnorakouské turistické stezky patří také například Stezka světového dědictví Wachau nebo Via Sacra do poutního místa Mariazell.

Jedinečné zážitky čekají i na cyklisty podél 4 200 kilometrů dolnorakouských cyklostezek, které nabízí něco pro každé gusto. Tedy romantiku a kulinářské slasti na Dunajské cyklostezce, stejně jako sportovní výkony na pozadí malebné krajiny Vídeňského lesa i ponoření se do ticha nedotčené přírody v údolích Gölsental, Traisental nebo Ybbstal. Cyklistickou delikatesou jsou trasy podél vodních toků. Cestou vás doprovází zurčení vody, původní říční luhy, malebná místečka ke koupání, která probudí ducha objevování a inspirace. Pro jezdce na elektrokolech se nabízí speciálně navržená síť cyklotras s půjčovnami a nabíjejícími stanicemi, s cykloservisy a se svůdnými občerstvovacími zastávkami. 

Léto pro požitkáře

Stejně jako jih Moravy je také velká část Dolního Rakouska vinařským krajem s pradávnými, ale dodnes živými tradicemi spojenými s lahodným mokem z vinné révy. Wachau, údolí Dunaje mezi Melkem a Kremží, je proto dokonce zapsáno do Světového kulturního dědictví UNESCO. Na výlet krásnou krajinou od sklípku ke sklípku lze ovšem vyrazit i v jiných částech Dolního Rakouska, a vždy budou spojeny s dobrým jídlem a jedinečnými památkami, bohatou kulturou střední Evropy zhuštěnou do neopakovatelných zážitků.

Například do časů, které dávno odnesl Dunaj, se lze vrátit v Muzeální vesnici Niedersulz, skanzenu se starobylými dvory, obydlími řemeslníků, kaplí a neodmyslitelnou sklepní uličkou, kde lze jen stěží odolat možnosti ochutnávky v místní vinotéce. Ještě dále do minulosti vede návštěva římského města Carnuntum, v jehož areálu stojí několik zcela rekonstruovaných budov, včetně římské kuchyně a lázní, a konají se gladiátorská představení. Výjimečnými zážitky jsou květnový Römerfestival, letos přesunutý na 19. a 20. září, nebo srpnový festival starořímské kuchyně Römische Gaumenfreuden.

Dolní Rakousko v létě, to je víc než jen dovolenkový program, je to filozofie. Útěk před rozpáleným městem do přírody, uvolněný životní styl, v němž se snoubí pohyb s požitkem a tradicí a zintenzivní se vnímání těla a duše. Dolnorakušané jsou také lidé s velkým smyslem pro umění. Není proto nic neobvyklého, když na cestách při svém letním pobytu narazíte uprostřed přírody na extravagantní umělecká díla, jako je například „Wachauský nos“ u Dunaje, obří žluté kolo v Hetzmannsdorfu nebo kovová skulptura ötscherského medvěda. Dolní Rakousko umí připravit spoustu překvapení, které rozezní všechny smysly.

„Nabízíme kombinaci mnoha skvělých výletních cílů. Ať už se jedná o relax pro dospělé, nebo zábavu a dobrodružství pro ty nejmenší, pro každého se najde něco. Naši hosté by se měli u nás v Dolním Rakousku cítit nejen velmi pohodlně, ale také hlavně bezpečně,“ shrnuje dolnorakouský zemský radní pro cestovní ruch Jochen Danninger. 

Napsat komentář