Dokončená modernizace stálé expozice i nová kniha o Čapkově Strži. Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě
Jedinečné i dosud neznámé dobové fotografie ze života Karla Čapka, věnované proměnám spisovatelova letního sídla, zachycuje nová kniha nazvaná Čapkova Strž v obrazech. Ve spolupráci s nakladatelstvím Pražské příběhy ji vydává Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, který ji už od poloviny prosince tohoto roku nabídne svým návštěvníkům. Památník zůstává přístupný i v zimě, otevřen je od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin.
„Kniha plná málo známých černobílých i nově kolorovaných fotografií přibližuje atmosféru oblíbeného domu a zahrady světoznámého spisovatele a jeho manželky Olgy Scheinpflugové,“ říká o publikaci Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka, jenž je i autorem čtivého doprovodného textu. Dále upozorňuje, že Čapkova Strž v obrazech nezapomíná ani na přátele slavného páru – třeba herečku Adinu Mandlovou, Huga Haase či Ferdinanda Peroutku. Lákavý titul o místě, které Karel Čapek miloval, kde pracoval, zahradničil a přijímal známé osobnosti, tak mapuje vývoj místa od roku 1935, kdy spisovatel na Strž přišel, až po současnost.
Kvalitní reprodukce dobových i současných snímků potěší nejen znalce Čapkova života a díla. „Kniha jistě zaujme stálé návštěvníky, které magická atmosféra Strže přitahuje již více než 60 let, od zpřístupnění areálu veřejnosti. Současně může být i vkusným vánočním dárkem a pozvánkou pro všechny, kteří se na Strž příležitostně vracejí nebo se sem teprve chystají. Potěšit je mohou i stříbrné pamětní medaile či látkové tašky z místní charity s čapkovskou karikaturou,“ říká Zdeněk Vacek. Kniha o 100 stranách bude od poloviny prosince k dostání přímo v Památníku, a to za 180 Kč. Objednat ji ale bude možné i na e-mailu pamatnik@capek-strz.cz
Zmodernizovaná expozice přiblíží Čapkovo dětství a mládí
Na přelomu roku Památník završí i modernizaci stálé expozice. Nově pojatá bude místnost v přízemí věnovaná rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka – tedy přibližně do konce první světové války v roce 1918. „Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu, které přenesou návštěvníky ´na místa činu´,“ přibližuje Vacek. Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union.
Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevře multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabídne interaktivní hru, kvíz pro dětské návštěvníky, jímž je provede virtuální figurka čapkovského robota. „Už tento rok jsme návštěvníky přivítali ve zmodernizované části expozice věnované Čapkovi coby novináři a dramaturgovi. A další část výstavy se také zaměřuje na jeho vztah ke dvěma osudovým láskám, Olze Scheinpflugové a Věře Hrůzové,“ doplňuje Vacek.
A přidává ještě jednu zajímavost: Památník do konce letošního roku návštěvníkům unikátně zpřístupňuje „trezorovou“ vitrínu věnovanou přímo Olze Scheinpflugové s účtenkou k jezdeckému kostýmu, v němž účinkovala ve své hře Madla z cihelny, a dalšími zajímavými předměty z depozitáře i ze soukromé sbírky.
Virtuální prohlídka Památníku ve stylu street view
Novinkou plánovanou na první měsíce roku 2022 je virtuální prohlídka Památníku ve stylu street view realizovaná pokročilou technologií 3D skenu. Výsledek, obsahující například model budovy a věrnou podobu všech veřejnosti přístupných místností, bude k dispozici přes dotykovou obrazovku. „Prohlídka bude dostupná přímo na místě, například z infokiosku, anebo z domova, kavárny – prostě odkudkoliv, prostřednictvím webových stránek Památníku. První ochutnávku bychom rádi nabídli už na jaře 2022. Následovat by pak mělo i skenování okolní zahrady a aplikace prvků rozšířené reality, umožňující průběžně obohacovat virtuální prohlídku o atraktivní audiovizuální bonusy, informace v cizích jazycích a podobně,“ dodává ředitel Vacek.
Grafické listy i básně Josefa Čapka
K dlouhodobým záměrům Památníku patří také propagace života a díla Čapkových nejbližších, tedy rodiny a přátel. „V případě spisovatelova staršího bratra Josefa se kromě dotisku některých grafických reprodukcí připravuje také překlad výboru básní z koncentračního tábora. První etapu plánujeme realizovat se zahájením hlavní návštěvnické sezony v roce 2022. Zřejmě půjde o samostatné „básnické listy“, tj. kombinaci faksimile originálních rukopisů s anglickými texty. Jednotlivé básně budou zřejmě doprovázeny relevantními kresbami z díla Josefa Čapka,“ vysvětluje Vacek.
Putovní výstavy a další plány na rok 2022
I v příštím roce bude Památník Karla Čapka pokračovat v tradici krátkodobých výstav, které jejich autoři už tradičně koncipují jako putovní. Po premiérovém uvedení v Památníku jsou pak za symbolický poplatek k dispozici školám, knihovnám a dalším institucím doma i v cizině. Aktuální nabídka je k dispozici na webových stránkách Památníku. „V roce 2022 bychom se rádi věnovali přátelům Karla Čapka, včetně vztahu těchto osobností k americkému kulturnímu a společenskému životu. Dalším tématem by mohlo být třeba drama o fiktivní pandemii Bílá nemoc z roku 1937. To vznikalo právě zde na Strži,“ plánuje ředitel.