logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Dokonce i Antarktida je zasažena koronavirem

Datum: 03.01.2022

_122560175_station

Belgická vědecká výzkumná stanice v Antarktidě se potýká s epidemií Covid-19, přestože jsou pracovníci plně očkováni a nacházejí se v jedné z nejodlehlejších oblastí světa. Od 14. prosince loňského roku se virem nakazilo nejméně 16 z 25 pracovníků polární stanice princezny Alžběty. Podle úřadů zůstávají případy zatím mírné.

“Situace není dramatická,” řekl BBC Joseph Cheek, projektový manažer Mezinárodní polární nadace a dodal: “I když bylo nepříjemné, že jsme museli některé zaměstnance, kteří se nakazili virem, dát do karantény, celkově to naši práci na stanici nijak výrazně neovlivnilo. Všem obyvatelům stanice byla nabídnuta možnost odjet 12. ledna pravidelným letem. Všichni však vyjádřili přání zůstat a pokračovat ve své práci,”

První pozitivní test byl zaznamenán 14. prosince u týmu, který přijel o sedm dní dříve. Oni i další pozitivní testovaní byli umístěni do karantény, ale virus se šířil dál.

Zaměstnanci přijíždějící na stanici musí být očkováni a testováni na virus. Na stanici pracují dva lékaři pohotovostní služby a příchod nových pracovníků na základnu byl pozastaven, dokud se virus nerozptýlí.

Stanici Princess Elisabeth provozuje Mezinárodní polární nadace a do provozu byla uvedena v roce 2009. Není to poprvé, co výzkumné stanice v Antarktidě postihla epidemie koronaviru.

V loňském roce se nakazilo několik chilských vojenských pracovníků nacházejících se na výzkumné stanici Bernardo O’Higgins poté, co námořníci na zásobovací lodi měli pozitivní testy na virus.

Napsat komentář