logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Do pohádkové Telče

Datum: 19.08.2019

Telc Telc2 Telc-namesti-2013

V seznamu UNESCO zařazená Telč bývá v našem prostředí vnímána jako pohádkové a malebné město renesance. Symbolem je půvabné náměstí s přilehlým zámkem a kostelem. Telč je ale také město vody a rybníků, které hrají v jejím životě od počátku klíčovou a nezastupitelnou roli. Díky nim město fungovalo jako ucelený systém hradeb, bran, rybníků, vodních příkopů a kanálů, které mohly v případě potřeby bránit náměstí, které se dochovalo v podobě do značné míry nenarušeného komplexu historických domů.

Když putujete do Telče po žluté turistické značce z osady s malebným jménem Doupě přes Volevčice, dorazíte před městem k rozlehlému Roštejnskému rybníku, který odvozuje svůj název od hradu, na nějž narazíte v hlubokých lesích na půl cesty mezi Třeští a Telčí. Roštejnský rybník je rekreační lokalitou, kde můžete stanovat, zaparkovat obytný vůz, zajistit si ubytování v chatkách nebo kempu, zasportovat si v přilehlém areálu, nebo zajít do Roštěnky – jak se poeticky jmenuje místní restaurace, ale vlastně i kemp a sportovní areál.

Pod Roštejnským rybníkem jsou dvě kaskády rybníků směřující k historickému centru. První s několika poetickými názvy: Punčoška – Koželužský rybník – Holubářský rybník – Světelský rybník – Kryštofovský rybník – Nadymáček, z něhož směřuje přítok do Ulického rybníka v centru města. Z dřevěného mostu pro pěší přes rybník je krásný výhled na komplex historického jádra. Pod hrází Ulického rybníka leží největší vodní plocha v Telči – Staroměstský rybník. Přilehlá zástavba je městskou památkovou zónou, převažuje zde především vesnická zástavba. Za návštěvu ale stojí také původně gotický kostel Matky Boží, který získal současnou podobu v 17. století, a kaple svatého Rocha.

Od Roštejnského rybníka vede žlutá turistická značka do centra podél rybníka Nadymák. Kolem něj vede cyklostezka, byla přes něj vybudována lávka pro pěší. Do vnitřního města přijdeme po ulici Na Baště, pod níž leží Štěpnický rybník chránící jádro z druhé strany než Ulický rybník. Zde je možné využít nabídky vypůjčení rekreačních plavidel. Uprostřed rybníka je ostrov.
Nejčastější pohlednicový pohled na historickou Telč bývá z hráze Ulického rybníka. Případně z lávky, která rybník rozděluje mezi bývalou židovskou čtvrtí a současným sportovním areálem. Na tyto pohledy se nezapomíná.

Kolem rybníka je možné dojít do zámeckého parku. Ten stojí určitě za návštěvu, a to ne jen díky klasicistnímu skleníku z první poloviny 19. století.

Autor: Marek Síbrt, Foto: Marek Síbrt s René Pajurek

Napsat komentář