logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Den české historie v Křivsoudově bude věnován okupaci 1939, vylodění v Normandii a Maďarsko-československé válce 1919

Datum: 22.08.2019

d9b1fc50-7307-4948-b8cf-6ef49742ed07_480_320_crop

 

Centrum české historie pořádá 24. srpna 2019 od 10 do 19 hodin v Křivsoudově další ročník Dne české historie. Vojenské historické kluby z Čech, Moravy a Slovenska vám v akčních bojových ukázkách předvedou střípky z naší historie. Uvidíte, co se dělo 15. března 1939 v českých zemích, kdy je okupovala německá armáda. Připomenete si 75. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. A nezapomnělo se ani na 100. výročí Maďarsko-československé války 1919.
Vojenský historický klub Carnivora a KVH a strelecký klub Hodošík předvedou během Dne české historieukázku bojů v Maďarsko-československé válce z roku 1919. Maďarsko-československá válka, též válka o Slovensko (maďarsky északi hadjárat) byl válečný konflikt mezi Československem na jedné straně a Maďarskou republikou na straně druhé, probíhající v rámci širšího střetu, zahrnujícího i boj o Sedmihradsko a Podkarpatskou Rus. Trvala od roku 1918 až do srpna 1919.

KVH Tommy představí dobový tábor s výstavkou výstroje a výzbroje na téma britská pěchota v Normandii. Přiveze dobovou techniku, například Chevrolet C15 a Jeep Willys MB. Spolu s ním dorazí od jejich partnerů také unikátní Mortar Carrier a Brenn Carrier! Vypadá to, že tyhle dva stroje se spolu ještě v Česku nepotkaly – a k tomu tu svedou úžasnou bitvu! Můžete se těšit také na ukázky výcviku s britským 3″ minometem a mnoho dalšího.

Veteran Car Club Sturm spolu se svými kolegy z KVH West, KVH Elbe, KVH VVP Milovice a KVH Wurm představí dobový tábor Wehrmachtu, SS a Luftwaffe. Zhlédnete výstavku německé dobové techniky, uniforem, výstroje a výzbroje. Čeká vás komentovaná prohlídka uniforem všech složek a komentovaná prohlídka uniforem a příslušenství německých výsadkářů. Spolu s KVH Tommy se kluby aktivně zapojí do bojových ukázek. První budepřipomínka okupace českých zemí v roce 1939 a druhou bude bojová ukázka z vylodění v Normandii v roce 1944.

Polní tábor, zbraně i hudební program

bohatém programu, který pořadatelé na Den české historie připravili, si najdou zajímavou aktivitu všechny generace. KVH Čeští lvi České Budějovice se zúčastní bojových ukázek s KVH Tommy a VCC Sturm postaví dobový tábor, včetně polní kuchyně. Předvedou zbraně, včetně modelu britského kulometu Vickers a zajímavou kolovou techniku.

Armáda České republiky předvede l52mm samohybnou kanónovou houfnici Dana, průzkumný a pozorovací systém LOS-M, přiveze mobilní průzkumné stanoviště ve vozidle Land Rover a předvede moderní ruční zbraně.

Programem celého dne vás bude provázet hudba uskupení Vinš Trio. Od 17 hodin se můžete těšit na skupinu Taxmeni. Přijďte si poslechnout jejich military country, včetně skladeb určených českým vojákům – válečným veteránům, hrdinům 2. světové války.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář