logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Den architektury 2021 ve středních Čechách

Datum: 03.10.2021

Chateau Kotera (2)

Řada středočeských měst a obcí se aktivně připojí ke Dni architektury 2021. Jedenáctý ročník celorepublikové akce připravuje spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami. Široké veřejnosti bude umožněno nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků. Procházky, projekce, workshopy a další související akce proběhnou zejména o víkendu 2.–3. října. Program se letos hlouběji zaměřuje na cesty a spojnice, kterými jsou města protkána, a zároveň připomíná osobnost zakladatele moderní architektury u nás Jana Kotěry, od jehož narození v prosinci uplyne 150 let. Během akce bude možné navštívit i některé běžně nepřístupné objekty. Ve středních Čechách se mimořádné akce chystají například v Benešově, Berouně, Černošicích, Dobříši, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Lidicích, Nymburce, Poděbradech, Roztokách a Řevnicích. 

Akce probíhá několik dní od 1. do 7. 10, přestože mezinárodní den architektury je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. Letos poprvé ve své historii festival cílí na význam míst jako nezměnitelných lokalit a na jejich vzájemné vztahy a propojení. Zaměřuje se také na to, jakým způsobem doprava ovlivňuje tvář měst, a zároveň připomíná osobnost významného architekta Jana Kotěry.

Festival se koná v celé České republice i na Slovensku. Ve středních Čechách se chystají akce v Benešově, kde proběhne workshop Po stopách benešovské hry a dvě tematické procházky Vrstvy města a Židovská a husitská obec. Mimořádná procházka Berounem se zaměří na elektrickou energii v průběhu času, v Černošicích se město s průvodcem projde dle názvu procházky Křížem krážem. Procházky Další k(rok) a Židovská jsou připraveny v Dobříši. V Kladně proběhnou výstava Česká cena za architekturu, diskuse zamýšlející se nad ošklivostí města a tři tematické procházky včetně jedné zaměřené na modernistické školy. Zámky v Ratboři od Jana Kotěry je název komentované procházky v Ratboři nedaleko Kolína. V Kutné Hoře se mohou návštěvníci podívat do běžně nepřístupného Tellerova cukrovaru a na nedalekém zámku Kačina je připravena komentovaná procházka parkem za poznáním zahradních pavilonů. Lidice chystají dvě mimořádné procházky i workshop Stavíme nové Lidice pro děti. V Nymburce se den architektury zaměří na dědictví železnice. V Poděbradech se připravuje komentovaná prohlídka rondokubistického vysílače, v Roztokách procházka vilovým letoviskem a v Řevnicích se kromě mimořádné procházky uskuteční projekce Film a architektura. 

„Den architektury je další z akcí, které jsou magnetem nejen pro nové návštěvníky středočeských měst a obcí, ale i skvělou příležitostí pro místní, jak své město poznat často i z netradičních úhlů pohledu. Lákavá je také možnost podívat do míst, která jsou veřejnosti běžně nepřístupná dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu. V Poděbradech se takto například návštěvníci podívají do rondokubistického vysílače, ze kterého se na popud prezidenta T. G. Masaryka uskutečnilo první radiotelegrafické spojení Československa se zahraničím, a v Kutné Hoře do budovy bývalého Tellerova cukrovaru, kde je možné narazit jak na gotiku poloviny 14. století, tak na průkopnické dílo architektonické moderny Jana Kotěry z počátku 20. století. 

Podrobný program a další informace jsou k dispozici na stránkách organizátora: www.denarchitektury.cz. 

Napsat komentář