logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Co se dříve pašovalo přes hranice? Uvidíte v Králíkách

Datum: 07.09.2018

Pechotní srub K-S14 3

Zajímá vás, jak se dříve pašovalo zboží přes hranice? Tušíte, co všechno šlo “na dračku”. Víte, že kromě drog, cukerínu a másla byl hlad i po zemědělských zvířatech? Jak vypadal věčný boj mezi pašeráky a příslušníky finanční stráže?

Na to vám odpoví nová expozice věnovaná historii celnictví, která vznikla v budově bývalého gymnázia v Králíkách. Velmi cenné jsou zvukové nahrávky autentických pašeráku a příslušníků finanční stráže z první republiky, které byly pořízeny v 60. letech minulého století.

Projdete tu dobovými kulisami historických mest s výběry mýta a cla a uvidíte makety celnických domů a úřadoven. Vystavena zde jsou měřidla a váhy nebo duté míry, které na tržištích sloužily po několik století ke kontrolám, aby se nešidilo.

Tešte se také na různé dobové uniformy, zbraně nebo historické fotografie a dokumenty. Jaké jsou ty nejcennější? Patří mezi ně například historické celní tarify z tereziánského období. Mimochodem, ten nejstarší pochází z roku 1766! Za pozornost stojí rovněž celní pomůcky z doby socialismu na prohledávání ruzných prostor. O jaké předměty jde? Třeba o zrcátka a sondy, které si celníci sami vyráběli, protože elektronika tehdy nebyla k mání a s kynologickou službou se teprve začínalo…

To vše vám připomene nová expozice, kterou pro vás připravuje Muzeum československého opevnění, konkrétně Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny. I zde se pak můžete zastavit.

Co tam na vás čeká? Expozice věnovaná systému československého opevnění a armádě v roce 1938, ale také založení republiky v roce 1918 a návratu legií do vlasti s unikátní výstavou o počátcích válečné chirurgie a vojenského lékařství. V_ minometní místnosti je možné spatřit stálou expozici o živote a tragické smrti četaře Arnošta Hrada, který odmítl odejít z pěchotního srubu a předat ho bez boje Němcům a raději se v něm sám zastřelil…

www.cihelna.militaryclub.info

Napsat komentář