logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Chřiby: Mezi studánkami, rozhlednami a podél toku Salašky

Datum: 03.09.2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

99 schodů vede na rozhlednu na nejvyšším vrcholu Chřibů s názvem Brdo. Vystoupáte na něj od penzionu Bunč po červené turistické značce. Okolo Bunče najdete rovnou tři studánky – Bunčský pramen, Kubitovu studánku a Starý pramen Jakubka. Cestou na Brdo také budete míjet pozůstatky předválečného budovatelského úsilí přetnout horský masiv dálnicí. Zajímavostí je kvalita betonu, kterou vidíte například u nedostavěného dálničního mostu. Vypadá, jako kdyby místo stavaři opustili nedávno.

Výhled z Brda je jedním slovem úžasný. Z kamenné rozhledny z roku 2004 můžete při dobré viditelnosti sledovat kromě Jeseníků, Bílých Karpat nebo Beskyd také Malou Fatru, či dokonce Alpy.
Z Brda vede modrá turistická značka hlubokou bučinou – tak typickým lesem pro Chřiby. Na rozcestí modré značky se žlutou přijdete ke studánce U padlých. Také tady narazíte na vodní zdroj a vodní tok Salaška, podél kterého přijdete do samotné obce Salaš. Malebná vesnička v příkrém údolí si s sebou nese tragickou historickou událost. Na konci druhé světové války byla obec a její okolí důležitou základnou pro partyzánský oddíl Jana Žižky – Olga. Těsně před koncem války bylo nedaleko vesnice, kde v současnosti stojí památník, zabito dvacet místních obyvatel, kteří se chtěli přidat k partyzánům, ale byli prozrazeni (více zde).
Nad malebnou Salaší stojí nová kovová rozhledna s dřevěným obležením z roku 2015. Jsou odsud krásné výhledy na Chřiby, ale také Uherské Hradiště, Velehrad a Bílé Karpaty.
Zelená turistická značka vede od rozhledny zpět k Bunči. Cestou upravenými stezkami a silničkami narazíte v lese na loveckou chatu Hubertka, následně také na zajímavou studánku U lvích hlav. Odtud je to už jen kousek k Bunči. Celou okruh měří patnáct kilometrů, kromě stoupání k oběma rozhlednám se nejedná o nijak náročnou trasu. Celá trasa je zde.

Napsat komentář