logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Chřiby: Krajinou bukových lesů, skal, hradů a studánek

Datum: 13.08.2018

Chřiby-1-3

I pohoří na pomezí Zlínského, Jihomoravského a Olomouckého kraje postihlo letos na jaře sucho. Při putování místními hlubokými bukovými lesy je to patrné. Oproti jiným místům naší země ale místní studánky nevyschly a stále nabízejí možnost osvěžení. A že jich v této oblasti najdeme velké množství. Chřiby jsou vůbec skvělé místo nejen na výlet k vodě. Na poměrně malém prostoru a v relativně nenáročném terénu i pro průměrně zdatné poutníky narazíme na působivé skalní útvary, památky historického osídlení (Hora svatého Klimenta, hrady Buchlov, Cimburk a Střílky, hraniční kameny mezi jednotlivými panstvími), ale i technického pokroku (nedobudovaná dálnice), řadu rozhleden (Salaš, Brdo), sakrální památky (Koryčanská kaple, svatá Barbora u Buchlova), ale také říčky, potůčky a zmiňované studánky.

Když vyjdeme po žluté turistické značce kolem zámku v Koryčanech, dorazíme k první studánce po třech a půl kilometrech chůze kousek od rozcestí s názvem Zavadilka. Po dalších třech kilometrech dojdeme ke Gorazdově studánce pojmenované podle jednoho z nejvýznamnějších Metodějových žáků (možná také autora jeho životopisu Život Metodějův). Ještě předtím ale vystoupáme na vrchol Hory svatého Klimenta. Toto poutní místo a významná archeologická lokalita je spjata s obdobím Velké Moravy a cyrilometodějským dědictvím. Podle tradice přenesli na toto místo oba věrozvěstové ostatky svatého Klimenta. Podle historiků a archeologů šlo o velkomoravské hradisko umístěné na výhodné vyvýšené pozici. V terénu jsou patrné základy středověkého kostela ze 14. století (zničili ho v 15. století husité) přestavěného z původní kaple z devátého století. Vedle je vybudovaná novodobá dřevěná kaple  a zvonice svatého Gorazda.

Zelená turistická značka nás po více než kilometru chůze přivede k rozcestí pod přírodní památkou Kazatelna. Z tohoto osamoceného pískovcového skalního útvaru se otevře úchvatný výhled na hluboké bukové lesy Chřibů, hrad Cimburk nebo vodní nádrž Koryčany v údolí pod hřebenem.

Při cestě z Kazatelny po červené značce dojdeme k další studánce s názvem U Mísy – jako mísa je vytvarován také sběrač vody. Nedaleko se nachází lovecká chata. Necelý kilometr od studánky narazíme na zelené turistické značce na další ze studánek – U Štainbacha. V této části lesa v roce 1942 tragicky zemřel lesmistr tohoto jména.

Kilometr od studánky U Mísy se tyčí zřícenina hradu Cimburk. Z jeho ochozů je krásný výhled na hřeben Chřibů, ale také na krajinu pod pohořím. Zelená turistická značka nás po pěti kilometrec h chůze především z kopce dolů přivede na okraj Koryčan – k místní úpravně vody. Té – a nad ní ležící přehradě – se budeme věnovat příště.

Okruh měří patnáct kilometrů. Celou trasu najdete zde.
Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář