logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Chodící Niagarský vodopád v Estonsku

Datum: 07.11.2019

Jagalský-vodopád-4

Zhruba 25 kilometrů východně od Tallinnu u vesnice Koogi nedaleko klíčové dopravní tepny mezi hlavním estonským městem a Narvou na hranici s Ruskem narazíte na úchvatný Jägalský vodopád. Ten je s více než osmi metry druhým nejvyšším v zemi (po Valastském vodopádu s výškou přesahující 30 metrů, na jehož podobě se ale podílel člověk) a jeho návštěva je turisticky úžasným zážitkem. Jeho šířka a objem protékající vody se logicky mění v průběhu roku. Na jaře zda může proudit až 200 metrů vody za sekundu a proud se rozlije do 60-70 metrů.

Vodopád najdete zhruba pět kilometrů od ústí Jägaly do moře. Je k němu dobrý přístup po silničce z vesničky Koogi, ačkoliv jde o turisticky známé místo, ani během sezóny v létě zde rozhodně nečekejte davy turistů. Spíš ojedinělé návštěvníky. Takže budete mít klid a čas celé místo detailně prozkoumat, ať již z obou stran řeky, nebo přímo z koryta u místa, kde padá voda z nebe.
A zajímavost na závěr. Kaňon se pohybuje směrem do vnitrozemí. Od roku 1688 do roku 1931 šlo ročně údajně o průměrně 17 centimetrů. Od konce 17. století tak vyhloubil téměř 300 metrů dlouhý a 10-12 metrů hluboký kaňon.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář