logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Chalkidiki krizi nemá

Datum: 29.09.2019

Recko-Chalkidiki Recko-Meteory-Metamorfosis Recko-Meteory-Kalampaka

S nádhernými romantickými plážemi, historickými vesnicemi a skvělým jídlem je Chalkidiki ideálním místem pro dovolenou. Pokud byste nechtěli zůstat jen u pláže, můžete vyrazit na prohlídku skalních kostelů Meteora v Kalambace. V takovém případě stojí za úvahu jet do Řecka svým autem, byť cesta bez přestávek trvá zhruba 18 hodin. Cestou se můžete podívat i do rodiště Alexandra Velikého – Pelly, poblíž hranic s Makedonií. Místo, kde stál kdysi jeho hrad, tu ale zná z místních málokdo.

Prožít dovolenou v Řecku není zrovna finančně náročné. Tříhvězdičkové hotely se tady bez nutnosti rezervace dají pořídit v rozmezí 50 až 80 Eur za noc. Pro někoho, komu se slunění na pláži už zajídá a nechce se vázat na jediné místo, tak není problém náhodně poznávat krásy Řecka. Jedním z výjimečných míst jsou Meteorské kláštery, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Někdy jsou označovány za osmý div světa. Do navigace si musíte zadat město Kalambaka (nebo též Kalabaka). Z něho je cesta na Meteory už dobře značená. Z Chalkidiki to jsou 4 hodiny jízdy autem směrem na západ. Před Soluní (Thessaloniki) ale nesmíte zapomenout najet na obchvat, jinak se vám cesta do cíle prodlouží o další hodinu. Slovo Meteora znamená “vznášející se mezi nebem a zemí“. Znamená to, že kláštery, které jsou postavené vysoko na vrcholcích pískovcových skal, vypadají jako kdyby se vznášely k nebi.

Nejstarší kláštery byly zde postaveny už ve 14. století. V divokých slepencových skalách nad Kalambakou se začali usazovat mni­­ši již od 11. století, ale až od 14. století jim přiznala srbská knížata, která tehdy západní Thesálii ovládala, plnou církevní autonomii. Tehdy začaly vznikat na nejnepřístup­- nějších místech první kláštery. Mezi nimi hned od počátku vynikl klášter Metamorfosis, založený v 60. letech 14. století mnichem Athanasiem na skále vysoké 534 metry. Klášteru se brzy začalo říkat Megolon Meteoron, což znamená Velký klášter vznášející se ve vzduchu. Stojí za to také navštívit ze všech klášterů nejpřístupnější klášter sv. Štěpána (Agios Stefanos). Klášterů zde bylo kolem postaveno celkem 24. V klášterech je zakázáno fotografovat nebo filmovat. Nutností je mít na sobě přiměřený oděv. Muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy zahalená ramena. V případě nutnosti vám bude oblečení zapůjčeno.

Napsat komentář