Být sám sebou a pročistit si hlavu na vodní hladině
Jachting láká v posledních letech čím dál více z nás – a není potřeba vyrážet do Chorvatska či jiných přímořských zemí. Pořádně zajachtit si můžete i tady, v Čechách. Vodních ploch máme dostatek, a když pořádně foukne, od toho mořského svezení se to naše zase tolik neliší.
Pochybujete? Bojíte se ztroskotání nebo si nejste jistí, že zvládnete loď ovládat? České pořekadlo praví, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří a tady to platí úplně stejně.
I na českých vodních plochách si můžete půjčit kajutovou plachetnici, dokonce i takovou, ke které nepotřebujete žádné oprávnění (lodní řidičák se jmenuje „Vůdce malého plavidla“ – VMP a využijete ho až při ovládání větších jachet s většími plachtami a silnějším motorem). Na loď se zpravidla vejdou 4 osoby, v ideálním případě rodina s dětmi, loď má kajutu, ve které se spí, případně schovává před deštěm. Nenajdete tu však vybavení jako třeba kuchyňku či záchod – správný jachtař chodí přes palubu (po větru!) nebo do hospody. Takže vybavení, které si s sebou na loď přinesete je hodně podobné tomu, které využijete při stanování. Spacáky, nádobí, malý vařič na ranní čaj nebo kávu, zásoby pitné vody, oblečení do deště, větru a na koupání… A vlastně nic víc nepotřebujete. Pak už můžete jen objevovat krásy naší přírody.
Na pomezí Středních a Jižních Čech je vodní nádrž Orlík – vznikla na začátku 60. let minulého století, ustoupit jí muselo několik vesnic, a zámek Orlík, který se kdysi tyčil na skále nad hlubokým vltavským údolím, je dnes jednou z hlavních dominant těsně nad vodní hladinou. Je to místo, kde stojí za to zastavit a udělat si sem výlet, ať už jen na jídlo, nebo za trochou historie při prohlídce zámku.
Pokud se dáte dál proti proudu Vltavy, objevíte na soutoku Vltavy a Otavy hrad Zvíkov. Místo, kde se natáčely krásné pohádky, nejedna nevěsta tu uronila novomanželskou slzu, a kde se dá jen projít nebo opět nahlédnout do zachovalých částí hradu.
Tato dvě místa jsou obvykle hlavními cíli plaveb jachtařů. Z Podskalí, kde sídlí půjčovna lodí, se za den pohodlně dostanete na Zvíkov – proplujete okolo Orlíka, pod Žďákovským mostem, který prošel v posledních letech rekonstrukcí a pohled na něj z vodní hladiny je monumentální. Minete spoustu malebných zátok, kde se můžete vykoupat. Pod Zvíkovem se dá zakotvit, přenocovat a druhý den se zase vrátit zpět. Hospod je v okolních kempech dost, takže není potřeba stresovat se s vařením a taháním velkých zásob na loď.
A jak s dětmi? Vždycky říkáme, že dítě, které ještě nechodí (cca do 1 roku věku) a pak dítě, které už je ovladatelné hlasem (od 3 let výš) je na loď správný parťák. Vždy by mělo mít vestičku pro případ, že by z lodi sklouzlo do vody. Záchranné vesty se ale týkají celé posádky a jsou povinnou výbavou každé plachetnice.
Pořád máte obavy z řízení lodi? Nemusíte. V každé správné půjčovně při převzetí lodi dostanete instruktáž, jak ovládat loď, plachty, motor, jak kotvit, jak odplout od mola, kde se kotvit smí a kde ne. Zákazníci půjčoven dostávají mapu s přehledem všech míst vhodných k přenocování, hospod a kempů. Jsou v ní vyznačeny i dojezdové vzdálenosti zpátky do půjčovny (pohodlně i na motor).
Když dojde benzín? To sáhnete po náhradním kanystru, který na plavbu dostanete a motor napojíte. V případě nouze máte na lodi telefon do půjčovny, někdy stačí jen rada, v komplikovanějších situacích, třeba když nemůžete vytáhnout kotvu, za vámi dojedou a pomůžou. Ve štychu vás určitě nenechají.
A proč se všichni na ty lodě hrnou, ptáte se? Je to jednoduché: z vodní hladiny vypadá svět úplně jinak. Navíc je kolem vás krásný klid, vlasy vám čechrá vítr, v tropických vedrech je na vodě mnohem snesitelněji, na koupání sotva dva kroky…
A hlavně, je to perfektní příležitost být buď jen sám se sebou a pročistit si hlavu, nebo strávit krásné chvíle s rodinou a přáteli, bez rušivých telefonů, mailů, hluku…