logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Bruntál – vstupní brána Jeseníků

Datum: 03.07.2018

BruntalNamesti

Město Bruntál leží v severovýchodní části České republiky, Moravskoslezském kraji – Jeseníkách. Počet obyvatel dosahuje téměř 18 tisíc. Již na počátku 13. století patřil Bruntál k důležitým sídlům. Založil jej v roce 1213 moravský markhrabě Vladislav Jindřich a byl prvním městem v českém království, které získalo tzv. magdeburské městské právo, díky němuž plnilo roli významného centra severní Moravy.

Svým návštěvníkům má Bruntál co nabídnout, ať už jde o přírodu, historii, kulturní či sportovní možnosti. Protože se blíží doba dovolených a prázdnin, povězme si více o možnostech sportovního vyžití, aktivního odpočinku. Období léta je jako stvořené pro seznámení se s nádhernou přírodou Jeseníků. Začněme u samotného města a jeho nejbližšího okolí.

Výprava na vyhaslé sopky

V okolí jsou čtyři. Už dávno mají za sebou doby největších erupcí. Jejich vrcholy, které obrousil čas, jsou celkem snadno přístupné a výhledy z nich mimořádně nádherné. Velký Roudný je nejvyšší z nich. Dosahuje 780 metrů n. m. a stojí na něm krásně konstruovaná dřevěná rozhledna, postavená na betonovém základě. Dvacet metrů vysoká konstrukce má šest pater. Poslední kryté patro se nachází ve výšce 17 m. Na celou konstrukci se spotřebovalo 18 tun modřínového dřeva a výstavba si vyžádala 1,3 milionu korun. Volně přístupná rozhledna má kapacitu 16 osob. Z jejího ochozu dohlédnete na ostatní sopečné vršky – Malý Roudný, Venušinu sopku a na Uhlířský vrch. Opodál můžete na několika místech vidět dochovalé a odkryté lávové čtvrtohorní proudy.

Uhlířský vrch s Křížovou cestou

Nevšední zážitek nabízí i výstup na 672 metrů vysoký Uhlířský vrch. Už v roce 1653 na jeho temeni stávala dřevěná poutní kaple, kterou o sto let později nahradil kamenný poutní kostel Panny Marie Pomocné. V roce 1915 se zahájilo budování Křížové cesty k Uhlířskému vrchu. Po letech chátrání se za pomoci sponzorů začalo v roce 2004 s obnovou jednotlivých zastavení, přičemž první bylo slavnostně odhaleno 30. 4. 2004 u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie. Současně byl osvětlen kostel. Patnácté, poslední zastavení, bylo instalováno v roce 2007. Nádherně provedené dřevěné plastiky bruntálského řezbáře Františka Nedomlela byly postupně usazovány na kamenné sokly. Cesta k vrcholu je tedy dnes lemována skoro tři a půl metru vysokými „stavbami“ krytými kuželovitými stříškami s modřínovým šindelem. Uhlířský vrch je nejen tradičním poutním místem, ale i mimořádnou ukázkou vztahu obyvatel Bruntálska ke své minulosti, tradicím, přírodě a celému svému kraji.

Další lákavé tipy na výlet

Slunné teplé letní dny vybízejí k pobytu u vody. V roce 1997 byla na řece Moravici vybudována vodní nádrž Slezská Harta (7 km od Bruntálu). Koupání, rybolov či provozování vodních sportů – to vše zde můžete okusit. Ne nadarmo je Bruntál nazýván „vstupní branou Jeseníků“ a městem mezi „ horami a vodou“. Z jedné strany již zmíněná přehrada, z druhé strany Praděd, nejvyšší hora Jeseníků. Možnosti výletů v tomto teritoriu jsou nepřeberné. Nejvýše položenou obcí ve Slezsku je Rejvíz. Národní přírodní rezervací Rejvíz vede dvoukilometrová naučná stezka. Na vyhlídku k Velkému mechovému jezírku se dostanete po trase osázené informačními tabulemi. Díky zbudovanému dřevěnému chodníku se takříkajíc suchou nohou přiblížíte až k rašelinovému jezírku. Rašeliniště patří výskytem vzácných rostlin i živočichů k unikátním lokalitám. Jsou pozůstatkem doby ledové. K neméně zajímavým místům patří i Petrovy kameny, Velký kotel, vodopády Bílé Opavy a přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, světový unikát svého druhu. Možnost relaxace a odpočinku po výletu nabízí i samotné město Bruntál, které se po několika „šedivých“ desetiletích normalizace uchází o přízeň moderní turistické veřejnosti. A je úspěšný! Několik hotelů, penzionů a soukromých apartmánů nabízí ubytování v pestré škále služeb i cenových relací, v restauracích se vaří chutná jídla včetně krajových specialit, kavárny, bary i diskotéky jsou připraveny se postarat o pohodlí a zábavu návštěvníků. K dispozici je rovněž například nově vybudované wellnescentrum.

Pro milovníky kultury

Také milovníci kulturních památek si v Bruntále přijdou na své. Bohatá historie se odrazila v cenných památkách. Mezi nejvýznamnější patří zámek, náměstí, Gabrielův dům, Mildnerova vila, Společenský dům, sv. Trojice. Jak jsme se již zmínili, město bylo založeno v roce 1213. Blíží se tedy „kulatiny“ – v roce 2013 oslavíme 800 let od jeho založení. Přípravy na tuto významnou událost jsou již v plném proudu. Určitě budou stát za shlédnutí a nebude na škodu si už nyní na tuto akci vyčlenit ve svém kalendáři čas a prostor ! Navštivte strobylé město. Bruntál a okolí vás jistě zaujmou. Poskytnou vám radost z pohybu, klid v duši. Věřte, budete se k nám rádi vracet!

Napsat komentář