logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Britští vědci horečně hledají ztracený vrak Endurance

Datum: 01.05.2018

Endurance

Když se 21. listopadu 1915 polární loď Endurance konečně dostala do Antarktidy, Ernest Shackleton a jeho posádka začala jeden z nejvíce vyčerpávajících pokusů o přežití v historii. Jejich pětiměsíční utrpení na ledových pláních, následováno 720 námořními mílemi do jižní Georgie, se od té doby stalo legendou, kterou vědci a dobrodruzi hovořili více než století.

Britský tým v dubnu oznámil, že se chystá najít vrak Endurance, o kterém si myslí, že je se nachází tři kilometry pod ledovcem Larsen C ve Weddellském moři. Ze základny výzkumného plavidla SA Agulhas II bude expedice k prozkoumání dna využívat nejmodernější naváděné ponorky na světě. Ale také přijedou s velmi důležitou věcí – informacemi z deníku kapitána Franka Worsleyho, proslulého navigátora, který velmi přesně pomocí sextatntu zaznamenal údaje plavby lodi. Přinejmenším tři předchozí plány na nalezení Endurance selhaly. Pokud vude expedice Weddell Sea Expedition 2019 úspěšná, loď bude uvedena jako historická památka a bude chráněná podle mezinárodního práva.

„Pokud expedice vrak najde, budeme jej zkoumat, fotografovat a zdokumentujeme její stav,” uvedl profesor Julian Dowdeswell, ředitel Scott Polar Research Institute na Cambridgeské univerzitě. „Pokud existují hlubinné mořské druhy kolonizující vrak, mořští biologové se mohou pokusit o získání vědeckých vzorků pomocí dálkově ovládaných vozidel (ROV). Z vraku však nebudeme odstraňovat žádné věci.”

V roce 2013 vědci z londýnského Přírodovědeckého muzea uvedli, že se domnívají, že loď mohla být nedotčena červy a jinými parazity něžně poškozující dřevo právě díky mrazivému Antarktickému cirkumpolárnímu proudu. Endurance byla postavena v Norsku v roce 1912 a v té době byla pravděpodobně nejmohutnější dřevěná loď kdy postavená. Ale na rozdíl od některých lodí nebyla navržena tak, aby se dostala z ledového sevření, pokud takové znenadání nastalo.. To znamenalo, že když loď byla obklíčena uprostřed polárního ledu nedalo se už mnoho dělat a loď musela čekat až deset měsíců do povolení ledů. Shackleton a jeho 27 členů posádky následně strávili několik týdnů, kteří přežili na ledě, a doufali, že je posunou směrem k bezpečí. Nakonec použili tři záchranné čluny, aby se dostali na Sloní ostrov. Shackleton a pět dalších pak odplulo do Jižní Georgie hledat pomoc a přišli o dva týdny později. Až v srpnu 1916 byla zachráněna poslední posádka.

Napsat komentář