logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Brdy – divoké vrchy ve středu Čech

Datum: 29.07.2019

Bunkr_na_Houpáku_(794_m)zdroj wikipediacommons řevnice zdroj www.corsopodlipami.cz Bistro Kůlna Zdroj Corso les zdroj Pixabay

Konec léta se blíží, čas na výlet ale nekončí. Využijte srpnové dny i stále teplé a barvami zářící období babího léta a objevte krásy Brdské vrchoviny, nejstaršího českého pohoří.

Brdské vrchy vás překvapí rozmanitou přírodou, řadou historických památek ale také pozůstatky vojenského působení na tomto území. Výlet do Brd ocení jak zkušení horalové, tak rodiny s dětmi, které na školu ještě nemají ani pomyšlení.

Idylka plná klidu a čistého vzduchu

Brdské vrchy jsou ostrovem horské přírody uprostřed Čech, které vás okouzlí divokou přírodou a nezaměnitelnou atmosférou. Brdy byly dlouho uzavřeny a sloužily k vojenskému výcviku, až v lednu 2016 byla oblast otevřena veřejnosti. Dnes Brdy nabízí mnoho desítek kilometrů stezek pro cyklisty i pěší, kteří milují divokou přírodu. Celé území je téměř bez staveb a proto si zde můžete opravdu vychutnat klid a čistý vzduch. Vydat se můžete i na vícedenní přechod brdských vrcholků a v noci zažít opravdovou tmu.

Bloudit můžete hustými hvozdy nebo obdivovat rozsáhlá vřesoviště. Během toulek po Brdech narazíte také na kamenná pole a pramenité potůčky s průzračnou vodou. I přes svou jedinečnost nejsou Brdy vyhledávanou turistickou destinací a proto zde s trochou štěstí za celý den nepotkáte ani “živáčka”.

Řevnice – Brána do Brd

Pokud vás lákají spíše hluboké a tajemné lesy, vydejte se na výlet ve východním cípu Brdské vrchoviny. Ideálním místem, odkud se vydat na výlet, je malebné městečko Řevnice, které je často právoplatně přezdíváno bránou do Brd. Nejbližší okolí Řevnic může pro některé představovat to nejkrásnější, co brdské lesy nabízejí.

Vyrazit můžete například na přechod hřebene Brd z Řevnic do Mníšku pod Brdy, který patří mezi nejkrásnější výlety v okolí Prahy a trampové si ho oblíbili už za 1. republiky. Cesta vede přes tzv. Pražskou čáru, linii betonových opevnění, která zde byla postavena v roce 1938 jako poslední obranná linie před Prahou a stopy bunkrů jsou zde patrné dodnes. Cesta pokračuje přes vrchol Babka a zatopený lom zvaný Jezírko. Sladkou tečkou výletu představuje poutní místo Skalka, odkud je krásný výhled na malebné městečko Mníšek pod Brdy. Pokud ale nejste velkými fanoušky strmého stoupání, doporučujeme výlet absolvovat naopak, cestu začít v Mníšku a zakončit v Řevnicích.

Řevnice jsou zajímavou destinací také pro ty, kteří výlet rádi spojí s gastronomickým zážitkem.V tomto krásném historickém městě narazíte také na řadu zajímavých podniků. Na skvělý oběd můžete zajít do příjemné restaurace Corso, která se nachází přímo na náměstí v nejstarším domě v Řevnicích, kde vám připraví moderní menu inspirované italsko-asijskou kuchyní. Milovníky piva zaujme bistro Kůlna, které láká svou originalitou a výborným pivem, které pochází z lokálních minipivovarů a za ryze řevnickým pivem se můžete vydat také do nově otevřeného pivovaru na nádraží, kde pivo vaří nejmladší sládek v Čechách.

Tundra v srdci Evropy

Velkou zajímavostí Brdských vrchů je fakt, že zde byl 90 let vojenský areál a velká část Brdů tak byla pro veřejnost uzavřena. Vojenská činnost zde dala vzniknout unikátnímu prostředí, které bylo vytvořeno částečně vojenskými zásahy do přírody, a také díky tomu, že většina území zůstala stranou od působení člověka. Nemůžeme mluvit o divočině v pravém slova smyslu – narazíte zde na krásné přírodní útvary, ale také na betonové vojenské bunkry nebo krátery po vybuchlých granátech, jejichž kombinace tak vytváří opravdu jedinečnou atmosféru.

Vojenskou činností došlo k vykácení lesních ploch. V nově vytvořeném prostředí se začalo dařit vřesu a vznikla zde tak krajina podobná severské tundře. Na území bývalého Vojenského újezdu Brdy se nalézá také řada zajímavostí, historických památek a přírodních úkazů. Za zmínku stojí například Fajmanovy skály, zaniklý benediktinský klášter na Teslíně nebo opuštěné vojenské bunkry na Houpáku a na Jordánu.

Napsat komentář