Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod
Pátý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 18. – 19. ledna 2020 a již tradičně se bude jednat o mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Sníh, led, mráz, únava a všudypřítomná tma. To vše čeká na závodníky nejextrémnějšího dvoudenního zimního závodu, který se koná na území České republiky. Jedná se o tradiční závod, na kterém vyhraje ten, kdo v časovém úseku 24 hodin nejvícekrát vystoupí z místa startu (pila v Ostravici) ve výšce cca 600 m na Lysou horu (1323 m). Trasa má tedy převýšení přibližně 700 metrů a je dlouhá 12 kilometrů.
Během závodu nejde jen o fyzickou připravenost ale i o psychickou odolnost. Nejen z důvodu, že větší část závodu se účastníci na trati pohybují za svitu čelovek, ale také proto, že na konci trati na závodníky nečeká finiš, fanfáry a tleskající dav v cíli. Závod končí uplynutím čtyřiadvaceti hodin nebo odstoupením závodníka.
Závodu se můžete zúčastnit jako jednotlivci, případně ve dvojicích, a to jak muži, ženy nebo mix. Ve všech případech jsou závodníci rozděleni do věkových kategorií do 30 let, do 40 let a nad 50 let. V těchto kategoriích jsou také vyhlašování vítězové.
Momentálně je do závodu zaregistrováno přes 600 závodníků, kapacita je něco více než 1 100. Místem startu je v sobotu 18. ledna v 10:00 hodin prostor před areálem Na Pile.
Povinná výbava běžců
Vzhledem k termínu závodu lze očekávat extrémní povětrnostní podmínky a těm odpovídá také povinná výbava. S sebou do batohu si musíte přibalit nesmeky, plně nabitý telefon, záchranářskou alufolii, náhradní čelovou svítilnu, náhradní fleecovou mikinu nebo bundu, multifunkční šátek proti omrzlinám obličeje a pytlík na odpadky. Organizátoři upozorňují, že v letošním závodě budou kontrolovat zvláště nesmeky a náhradní izolační vrstvu.
Hlavním organizátorem závodu je český horolezec Libor Uher, který teprve jako druhý Čech v historii vystoupal na vrchol nejobávanější osmitisícovky K2. Kromě výškového horolezectví se věnuje také extrémním závodům, organizuje Lysohorskou 24, známější letní extrémní závod Beskydská sedmička nebo třeba extrémní in-line závod 24 hodin kolem Olešné.