logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Barevná symfonie podzimní Punkvy

Datum: 12.11.2020

Moravský-kras-2

Pár dnů před zavřením penzionů a restaurací jsme vyrazili do podzimního Moravského krasu. V létě mimořádně turisticky exponovanou lokalitu jsme navštívili při končícím babím létu a proměnlivém počasí, čemuž odpovídal také přijatelnější počet návštěvníků, který se navíc koncentroval pouze na turisticky nejznámějších místech. Výchozím bodem je areál Skalního mlýna s odstavným parkovištěm a hotelovým komplexem. K turistiky nejatraktivnější části v podobě komplexu Punkevní jeskyně a propasti Macocha krasového regionu je odsud možné dojet turistickým vláčkem. My vyrážíme pěšky.

Ještě předtím, než dojedete z Blanska ke Skalnímu mlýnu, uvidíte kousek od silnice vodní plochu – Jakubovo jezero, které napájí svými vodami Punkva.Cesta po silničce od Skalního mlýny vede proti proudu řeky. Lemovaná je mohutnými skálami a dojem je při podzimní barevné symfonii stromů působivý. Pěší návštěvníci na rozdíl od těch, kteří využili vláček, mohou také nahlédnout do vstupních portálů několika jeskyní a přečíst si informace o okolních významných útvarech na informačních tabulích. Cestou narazíme také na malé propadání Punkvy a malé vývěry Punkvy na povrch.

Punkevní jeskyně je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí krasu, která je v létě obležena turisty. Během podzimního víkendového rána je tu klid. Vybudované zázemí odpovídá významu místa, je velmi moderní a udržované. Od místa je také možné lanovkou vyjet nad propast Macocha. My volíme pěší variantu.

Při pokračování po modré a následně červené turistické značce je během chladného, ale slunečného říjnového rána turistů pomálu. Je to chyba, protože údolí i v dalších částech nabízí řadu krásných míst a ojedinělých scenérií. Putování vede podél řady skalních útvarů a jeskyní.
Jednou z možností je dojít do obce Sloup proslavené Sloupsko-šošůvskými jeskyně, druhou variantou je na rozcestí U Dubu asi kilometr před Sloupem odbočit na žlutou značku a vracet se směrem k Macoše. Vystoupáme nad příkré údolí, místy budeme mít výhled do krajiny. Ten je značně omezený vzrostlými stromy. Pěkný výhled do Pustého žlebu nabídne až Koňský spád zhruba půl kilometru od Macochy.
Pohled do propasti je možný z horního můstku v blízkosti turistické chaty, parkoviště a prodejen suvenýrů. V současné době bohužel kvůli epidemiologické situaci uzavřených. Zajímavější výhled nabízí dolní můstek. Od Macochy je to zpět ke Skalnímu mlýnu zhruba dva a půl kilometru po žluté turistické značce. Do údolí sestoupíme u Kateřinské jeskyně.

Marek Síbrt

Napsat komentář