logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Arboretum Žampach: Park, který prověří všechny vaše smysly

Datum: 17.07.2018

Arboretum Zampach 2

Jak funguje váš zrak, sluch, hmat, čich a chuť? Všech pět svých smyslů si můžete otestovat v novém smyslovém parku, který vznikl v jediném arboretu svého druhu ve východních Čechách.

Kde ho najdete? V obci Žampach v podhůří Orlických hor u Letohradu. Arboretum se zrodilo v parcích kolem barokního zámku, který slouží jako Domov pro osoby se zdravotním postižením. Je členěno do tří částí. První z nich je park v zámeckém areálu, druhý horní park najdete v podhradí a třetí dolní park pod silnicí.

Čeká vás tu stezka se speciálními prvky umožňující smyslové prožitky na rukou i nohou. Jednotlivé chodníčky aktivují smysly prostřednictvím doteku, vůní, chutí, zvuku a světelných podnětů. Některé originální hmatové prvky vzešly dokonce i z rukou klientů keramické dílny Domova pod hradem Žampach. Zóna hmatových prvků, chutí a vůní nechybí ani pro vozíčkáře ve vyvýšených záhonech.

Pro rozmanitost doteku jsou zabudovány v chodníčku hmatové rozdílné materiály. Ukončen je kačírkem a vodní mlhou. Parkem vás provedou informační tabule s využitím alternativního komunikačního systému. Tím jsou obrázky a písmo, které umožnuje snadnější orientaci v zónách v parku. Ještě máte chuť na další výlet? Pak se odtud vydejte na zříceninu hradu Žampach nebo ze sousední obce Písečná po naučné stezce na nedaleký vrch Kozinec s krásným výhledem na vrch Žampach, Třebovské steny či Mariánskou horu. Mnohé překvapí úzký hřeben, po kterém se k vyhlídce dostanete.

www.uspza.cz

Napsat komentář