logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav

Datum: 17.11.2019

resizedteaserauto
Interaktivní výstava, vysílání speciálního rozhlasového studia a také několik premiér, například slavnostní otevření první nové stálé expozice v historické budově nebo podzemního tunelu, který obě budovy propojí: to všechno čeká Národní muzeum během oslav 30. výročí sametové revoluce.

říjnu 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky se historická budova Národního muzea v Praze otevřela po několikaleté rekonstrukci. Oslavy ale pokračují i rok poté. Třicáté výročí od sametové revoluce je vynikající příležitostí nejenom pro otevření první nové stálé expozice v historické budově, ale také pro bezbariérový a bezpečný tunel, kterým můžete procházet do nové muzejní budovy. Jedním z vrcholů pražských oslav listopadu 1989 bude i videomapping, promítaný na fasádu historické budovy. Kdo ho chce vidět, musí dorazit na Václavské náměstí v neděli 17. listopadu do 20 hodin – a raději o hodně dřív, protože zájemců budou tisíce.

Znáte všechny novinky?

Připomeňme si letem světem, co následovalo po loňském slavnostním říjnovém otevření: až do konce roku se návštěvníci do nově otevřené budovy mohli podívat zdarma. Postupně se otvíraly také výstavy: aktuálně si v historické budově můžete prohlédnout Labyrint informací a ráj tiskuTutanchamon RealExperience a výstavu Rytíři nebes, věnovanou československým letcům ve Velké Británii. Vítanou a atraktivní novinkou také bylo zpřístupnění prosklené kupole s neobvyklým výhledem na panorama města nebo prosklené dvorany. Otevření prvních nových stálých expozic slíbilo Národní muzeum až na letošní podzim, ale už na jaře se první návštěvníci mohli podívat do obnoveného sálu s kostrou „velryby“ aneb plejtváka myšoka. Spuštěna byla také kašna před Historickou budovou s barevným osvětlením a od května muzeum nabízí pětidenní vstupenku do devíti muzejních objektů po celé Praze.

Sečteno a podtrženo se od loňského slavnostního otevření do Národního muzea vypravilo více než 660 tisíc návštěvníků. A do konce roku 2019 jich určitě hodně přibude, protože Národní muzeum v listopadu chystá další novinky a překvapení.

Nová expozice, výstavy i rozhlasové studio

neděli 17. listopadu muzeum slavnostně otevře první stálou expozicivěnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Událostem druhé poloviny 80. let minulého století, listopadovým dnům roku 1989 a období do prvních svobodných voleb v červnu 1990 se bude věnovat samostatná výstava Sametová revoluce; k vidění budou například originální dobové transparenty a další předměty, které má Národní muzeum ve sbírce. Navazující výstava v nové budově představí plakátovou sbírku z let 1989–1990, která patří mezi nejbohatší v Česku.

Přímo v den výročí sametové revoluce se také chystá otevření několik let budovaného tunelu pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi historickou budovou Národního muzea a novou muzejní budovou. Na opravených plochách mezi muzejními budovami si prohlédnete interaktivní výstavu věnovanou událostem roku 1989 a od 18. listopadu pak bude přímo od muzea po sedm dní vysílat speciální studio Českého rozhlasu. To bude den po dni připomínat, co se dělo v listopadu před třiceti lety.

Komentované prohlídky a akce v listopadu

Národopisném muzeu Národního muzea v listopadu pokračuje cyklus tradičních podvečerů s představením národopisných oblastí České republiky. Do historické budovy Národního muzea se můžete vypravit třeba 12. listopadu na dvě kratší přednášky o autorech a námětech exlibris, drobných grafik původně užívaných k označení vlastnictví knihy. V sobotu 23. listopadu jste zváni na komentované prohlídky výstavy Rytíři nebes, a to v 11, 13 a 15 hodin pro rodiny s dětmi a v 16 hodin pro dospělé.

Poslední listopadovou akcí bude doprovodný program k výstavám, připomínajícím třicet let od sametové revoluce s interaktivními hrami, výtvarnými workshopy, komentovanými prohlídkami nové budovy Národního muzea a čtením z knihy Pižďuchové od Václava Havla. Přijít na ni můžete v sobotu 30. listopadu.

Víte, že?

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář