logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

10 úžasných věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Senegalu

Datum: 24.04.2018

African Renaissance Monument2 Lake-Retba-Lac-Rose-senegal Village des Arts sheep surfing

Senegal je jako dovolenková destinace často přehlížen. Sluncem zalitý Senegal má však v rukávu několik překvapení pro ty, co se chystají na jeho návštěvu. Od ostrovů ze samých škeblí až po surfování oveček, vás seznámíme s pár zajímavostmi z této západoafrické země.

Ostrov z mušlí

Pravděpodobně jedním z nejoriginálnějších recyklačních projektů na světě – senegalští milovníci mořských plodů vytvořili ostrov z milionů skořápek měkkýšů. Domy, stezky a dokonce i hřbitovy ve městě Fadiouth na jižním pobřeží země jsou vyrobeny z mušlí, které se praskají pod nohama, kamkoli chodíte.

Senzační surfování

Nekonečné léto (The Endless Summer) se často využívá jako místo pro klíčovou scénu k filmům o surfování. Je zároveň jedním z nejlepších míst, kde se můžete vypravit v Africe. Díky poměrně malému počtu turistů, kteří jsou dostatečně odvážní, aby se tam dostali budete mít vlny jen pro sebe.

Stavějí zeď

Není podobnou té, co chce postavit Donald Trump na hranici s Maxikem, ale stěnu stromů, navrženou tak, aby dokázala zadržet neustále se rozpínající Saharskou poušť. Je pojmenovaná Velká zelená zeď a je to obrovský zelený koridor procházející jižní Saharou, od Senegalu na západě až po Džibuti na východě Afriky.

 Ovce a kozy také surfují – ale jen v neděli

Ano, opravdu. Každou neděli na plážích Dakaru přivedou pastýři své stádo na břeh, aby se zapojili do čestného čistícího rituálu. Jsou umyty, ostříhají se jim kopyta a povzbuzují se k plavání a surfování, než se vrátí zpátky ke každodennímu spásání savany

Na krátkou dobu se sloučila s Gambií

V roce 1982 se Senegal a Gambie dohodly na vytvoření konfederace pro zlepšení spolupráce mezi oběma zeměmi. Nově vzniklá Senegambie ale neměla moc dlouhého trvání. Senegal v roce 1989 tuto konfederaci zrušil, protože Gambie odmítla ještě užší svaz.

 Je tu rostoucí umělecká scéna

Zaprášený Dakar je místem kreativního talentu: malíři a sochaři z celého světa se sešli v senegalském hlavním městě, aby zde hledali inspiraci. Návštěvníci mohou navštívit místní umělce ve Village des Arts, kde je přibližně 50 umělců.

Dakar je domovem nejvyšší sochy Afriky

S výhledem na senegalské hlavní město je 49 metrová africká renesanční památka nejvyšší sochou kontinentu. Ačkoli ji navrhl senegalský architekt, bronzová konstrukce byla postavena severokorejskou stavební společností.

Růžové jezero

Růžový odstín jezera Lac Rose, které je vzdálené od hlavního města Dakar asi hodinu autem, není následkem nešťastné chemické katastrofy, ale přírodním jevem, který se zde vyskytuje kvůli neobvykle vysokému obsahu soli v jezeře. Slaný roztok ve vodě přitahuje neškodné bakterie (Dunaliella salina), které produkují červený pigment, který absorbuje slunce. Jezero má rozlohu 3 km2 a poblíž něj není žádné město.

 

Jméno největšího automobilového závodu světa

Největší automobilový závod světa Rally Paříž-Dakar měl svou premiéru v roce 1979 a byl považován za nejtvrdší závod na světě. Zkouška člověka a stroje, rally vedlo přes některé z nejnebezpečnějších terénů na Zemi, včetně saharské pouště. Nicméně hrozba terorismu v Sahelu, což je ekoklimatická a biogeografická přechodová zóna mezi Saharou na severu a sudánskou savanou na jihu, vedla k tomu, že v roce 2009 došlo k přesunu tohoto závodu do Jižní Ameriky.

Temná minulost

Senegal byl centrem obchodování s otroky a návštěvníci se zde mohou dozvědět vše o této činnosti v Domě otroků na ostrově Goree, poblíž pobřeží Dakaru. Pod jemným zvukem mořského vánku zde číhá bolest a tiché výkřiky z minulosti. Zde bylo “překladiště” otroků, kteří pak byli odvezeni dále. Místo se jmenovalo Dům s otroky (the House of Slaves) a byl to trh, kde by byli Afričané dopravováni prostředníky z pevninské západní Afriky. Pak je přivedli do místa, které se teď nazývá “Dveře bez návratu” (Door of No Return) odkud nasedali na malé čluny, které je odvážely na obchodní lodě kotvící dále od břehů.

 

Napsat komentář