logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

10 úžasných věcí, které jste možná nevěděli o Senegalu

Datum: 06.05.2019

paris-dakar lake-retba village-des-arts surfujici ovce Endless Summer-Senegal

Senegal je jako destinace pro dovolenou často přehlížen. Tato země zalitá sluncem má však pro potenciální návštěvníky několik překvapení v rukávu. Proto vás rádi seznámíme se zajímavými místy a aktivitami v této západoafrické zemi.

1. Ostrov z mušlí

Pravděpodobně jedním z nejoriginálnějších recyklačních projektů na světě je využití mušlí v Senegalu. Místní milovníci mořských plodů vytvořili ostrov z milionů skořápek měkkýšů. Domy, stezky a dokonce i hřbitovy ve městě Fadiouth na jižním pobřeží země jsou vyrobeny z mušlí, které praskají pod nohama, kamkoli jdete. Vytváří tvrdý materiál, přitom jsou lesklé a ozdobné.

2. Stavějí zeď

Není to zděný ani montovaný plot, jaký chce postavit Donald Trump na hranici s Mexikem, ale stěna ze stromů, navržená tak, aby dokázala zadržet neustále se rozpínající Saharskou poušť. Je pojmenována Velká zelená zeď a je to obrovský koridor zeleně procházející jižní Saharou, od Senegalu až po Džibuti na východě.

3. Senzační surfování

Nekonečné léto (The Endless Summer) se často využívá jako místo pro klíčové scény ve filmech o surfování. Je zároveň jedním z nejlepších míst pro surfování, kam se můžete v Africe vydat. Díky poměrně malému počtu turistů, kteří jsou dostatečně odvážní pro divoké jízdy na vlnách, tady není narváno.

4. Ovce a kozy také surfují – jen v neděli

Ano, opravdu. Každou neděli na plážích Dakaru přivedou pastýři své stádo na břeh, aby se zapojilo do čestného čistícího rituálu. Zvířata jsou umyta, ostříhají se jim kopyta a povzbuzují se k plavání a surfování, než se zase vrátí zpátky k běžnému spásání savany.

5. Je tu rostoucí umělecká scéna

Zaprášený Dakar je místem i kreativního talentu: malíři a sochaři z celého světa se sešli v senegalském hlavním městě, aby zde hledali inspiraci. Návštěvníci mohou navštívit místní umělce ve Village des Arts, kde je najdou více než 50 umělců.

6. Růžové jezero

Růžový odstín jezera Lac Rose, které je vzdálené od hlavního města Dakaru asi hodinu autem, není následkem katastrofy ani nešťastné chemické reakce, ale je přírodním jevem vyvolaným neobvykle vysokým obsahem soli v jezeře. Slaný roztok ve vodě přitahuje neškodné bakterie (Dunaliella salina), které produkují červený pigment absorbující sluneční záření. Jezero má rozlohu 3 km2 a poblíž něj není žádné město.

7. Na krátkou dobu se sloučil s Gambií

V roce 1982 se Senegal a Gambie dohodly na vytvoření konfederace pro zlepšení spolupráce mezi oběma zeměmi. Nově vzniklá Senegambie ale neměla moc dlouhé trvání. Senegal v roce 1989 tuto konfederaci zrušil, protože Gambie odmítla užší spolupráci.

 

8. Dakar je domovem nejvyšší sochy Afriky

S výhledem na senegalské hlavní město je 49 metrová africká renesanční památka nejvyšší sochou kontinentu. Ačkoli ji navrhl senegalský architekt, bronzová konstrukce byla vyrobena a postavena severokorejskou stavební společností.

9. Jméno největšího automobilového závodu světa

Největší automobilový závod světa Rally Paříž-Dakar měl svou premiéru v roce 1979 a byl považován za nejtvrdší závod na světě. Jako zkouška člověka a stroje, vedlo rally přes některé z nejvíce nebezpečných terénů světa, včetně Saharské pouště. Nicméně hrozba terorismu v Sahelu, což je ekoklimatická a biogeografická přechodová zóna mezi Saharou na severu a sudánskou savanou na jihu, vedla k tomu, že v roce 2009 došlo k přesunu tohoto závodu do Jižní Ameriky.

10. Temná minulost

Senegal byl centrem obchodování s otroky a návštěvníci se zde mohou dozvědět vše o této neblahé činnosti v Domě otroků na ostrově Goree, poblíž pobřeží Dakaru. Pod jemným zvukem mořského vánku zde číhá bolest a tiché výkřiky z minulosti. Zde bylo “překladiště“ otroků, kteří pak byli odvezeni dále. Nešťastné místo se jmenovalo Dům otroků (the House of Slaves) a byl to trh, kam byli Afričané dopravováni prostředníky z pevninské západní Afriky. Pak je přivedli do místa, které se teď nazývá Dveře bez návratu (Door of No Return), odkud nasedali na malé čluny, které je odvážely na obchodní lodě kotvící dále od břehů.

Napsat komentář